Ahşap kapı boyama

M Çevrimdışı

Mukassir

Yeni Üye
2 Haz 2020
1
41
Evime iki adet bebek güvenlik kapısı yapacağım,
Bir sürü video ve araştırma derken, aşağıda linkini vereceğim ahşapları aldım, menteşesidir, kilididir hepsini ne alacağıma karar verdim. (bi arkadaşta kesme biçme için temel alet edevat var)

ama şu boya işini öğrenemedim, internette yabancı videolar dahil hiçbiryerde doyurucu bilgi bulamadım hepsi birkaç ürünün reklamını yapıp aldırtma peşinde,
Söyledikleri boyaları alsam sadece boyalar hazır kapıdan fazlaya geliyor.

Bana iç mekanda belki en fazla 2-3 sene kullanılacak olan bu iki adet ahşap kapılar için ucuz yollu bir boyama (beyaz düşünüyorum) çözümü önerisi olanlara bin teşekkür ederim.
bu işe ahşap ile ilgili zerre bilgim olmadan giriştim bir yanlışım var ise affola. Ayrıca bu kapılar ile ilgili her türlü fikir tavsiye ve ipucunada açığım.

aldığım ahşaplar şunlar ->

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,457
49
çok fazla bilgim yok .su bazlı ahşap boyası varsa ondan almanız yönünde. malumunuz çocuklar eleriyle sıkca temas halinde bulunacaklar.

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
560
Yukarıdaki bilgilere ek olarak boyamak haricinde. Evinizin durumunu bilmedigimden ya da renk sorun olmazsa teak yağı kullanabilirsiniz. Eğer eskitme hoşuna gidiyorda pürmüzle yakarak desen verip üzerine teak yağı kullanabilirsiniz. Daha estetik durur. Teak yağı çocuk için güvenlidir. Ama renk sorun olur mu bilemedim.

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
İlla beyaz olacaksa su bazlı amerikan kapı boyası. Etiketini dikkatli okursanız "su bazlı yağlı boya" gibi saçma salak bi ibare de görmeniz mümkün. Hem su bazlı hem yağlı nassı oluyorsa :kiskis :sirit Ben geçen yaz kapıları hallettim, permolit kullandım, fena değil. Ama direk sürerseniz tam kapatmaz, alta beyaz astar macunu gerekir.

Yok doğal halini koruyayım hatta fantazi yapayım derseniz işiniz biraz uzun.
Önce gomalak alıyoruz 100gram, bunu 750-800cc mavi ispirto içine dehleyip erimesini bekliyoruz. 1 gün bekleyin.
Ahşabı çok çok iyi zımparalayıp finişingini yapıyoruz. Hatta son zımparadan önce fısfısla ıslatıyoruz, suyu yiyen yaz halkaları şişince, son ince zımparayı çekiyoruz.
Teak yağı denen şeye çok para ödemeyin. Keten tohumu yağıdır teak oil denen hede. Sadece adı havalı.
Kaynamış bezir (ingiliz tipi) ve kaynamamış bezir (türk tipi) de keten yağıdır. Türk tipi kalındır, tinerle inceltmek gerekir. ama bezir kızıla döndürür rengi.
Olmadı resim malzemesi (boya tual vb) satan yerlerden keten tohumu yağı alınıp ahşap iyice doyurulur. Bunda renk değişmez.
Bu işin kolay kısmı.

Sonra gomalak cilayı uyguluyoruz. 50-60 olmadı 100 kat. Ne kadar fazla, o kadar iyi. 250-300 kat bile olur.
Merak eden için

G Çevrimdışı

Gökhan G.

Aktif Üye
25 Eki 2018
66
25
Biraz zaman geçmiş ama yazmak istedim. Ahşapta plastik dokusu istemiyor iseniz, panel kapı boyası olarak geçen (birçok markada) boyalardan tavsiye ederim. İster komple kapatıcı şekilde beyaza boyarsınız, isterseniz de bir bez ile ince sürüp fazlasını alarak çam'ın dokusunu yarı şekilde gösterebilirsiniz. Ben kendim zamanında "Füller" markasının bir rengini hatırlatıp aldım. Akrilik boyalar ile aynı özelliklere sahipler. Kokusuz, çabuk kuruyan ve ahşabın dokusunu çok fazla öldürmeyen, kaplamayan bir yapıda. Ben şahsen çok memnun olarak kullanıyorum

S Çevrimdışı

SSBMAN

Aktif Üye
16 Ocak 2020
55
44
Ben doğal bir öneride bulunayım. Beyaz değil de doğal ahşap renginde olsun derseniz; zeytinyağı kullanın. Tahtanın zımpara işi bittikten sonra, tozunu iyice temizleyin. Yağı tahtanın üzerine damlatıp pamuk ile yedirin. yağı iyice yedirdikten sonra kuru bir bezle üstünden geçin. 1-2 saat sonra kapınız tamam .

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri