Afetlere - Yangına - Sel'e - Depreme ve Yıkıma Ne Kadar Hazırız?

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Dostlar video linki paylaşıyorum lakin aslında temel olarak forumumuzda da bu konuyu tartışmalıyız.
Geçen yaz yaşadığımız Cumhuriyet tarihinin en acı yangınlarından birisinden benim kendime çıakrdığım ders, Afet ve yardım konusunda çok cahil olduğumdu ne yazık ki.

AFAD tarafından kullanıma sunulan bir uygulama var bu uygulamayı lütfen mümkün olduğunca telefonlarınızda bulundurun zira biliyorsunuz şu çok milyon dolarlı yatırımlara sahip olan operatörlerimiz deprem vs gibi durumlarda ne yazık ki yeterli olamıyor.

Screenshot_20220106-152059_Afet-Acil-Arama.jpg
Screenshot_20220106-152218_Google-Play-Store.jpg

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,304
Çok güzel bir konu, geçenlerde Şahan Bakanlığa sordu, yangın söndürme filomuz hazır mı diye, gelen açıklama içler acısı, ihale açacaklarmış!!! Bu yazda ciğerlerimiz yanacak biz yine andersenden masallar dinleyeceğiz!

Deprem konusunda da halimiz içler acısı. Allaha havale yaşıyoruz :(

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Çok güzel bir konu, geçenlerde Şahan Bakanlığa sordu, yangın söndürme filomuz hazır mı diye, gelen açıklama içler acısı, ihale açacaklarmış!!! Bu yazda ciğerlerimiz yanacak biz yine andersenden masallar dinleyeceğiz!

Deprem konusunda da halimiz içler acısı. Allaha havale yaşıyoruz :(
Evet hocam takip ettim o konuyu da, Cevap gelmesine dahi şaşırmış olmama üzüldüm. O derece beklentim yoktu yani.
Belli ki çıkar sahibi kesimden bu konuyla ilgili bir sonuç çıkmayacak, bari birey olarak biz elimizden geleni yapalım istedim.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,304
Evet hocam takip ettim o konuyu da, Cevap gelmesine dahi şaşırmış olmama üzüldüm. O derece beklentim yoktu yani.
Belli ki çıkar sahibi kesimden bu konuyla ilgili bir sonuç çıkmayacak, bari birey olarak biz elimizden geleni yapalım istedim.
Geçen yaz Ekincik tarafındaydım. Yol boyu geçtiğim ormanlarda hep belirli mesafelerde su şişeleri gördüm. Bu güzel akıl edilmiş ama yeterli olmaz diye düşünüyorum :( Keşke sosyal medya baskısı artarsada şu uçakların siparişi geçilse en azından. Datça tarafınada gittim, tvde gördüğümüz görüntüleri canlı görünce ağlayasım geldi, sanki toplu mezar yanından geçiyor gibi hissettim.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Bizim ev 80 yıllık 99 depremini atlattı deprem olmazsa sıkıntı yok 3-5 seneye yıkıp yenisini yapmayı planlıyoruz deprem olmazsa iyiyiz ..

En ufak depremde tepemize çöker Allaha emanet yaşıyoruz işte destek olmalı devlet herkes eski yapıları yıkıp yenilesin fazla destek yok...

M Çevrimdışı

Muratti 

Süper Üye
14 Ocak 2018
573
"Siz bu kardeşinize yetkiyi verin görün bakın nasıl doğal afetleri (kökten) hallediyorum."

Tonton kimsenin eline düşürmesin. Afad mafad hikaye en son deprem bölgesine (ismini hatırlamadığım bir şehir) sayın başbuğ Suleyman Soylu geliyor diye gösteriş sırasina girmişlerdi.

Hiç hazırlıkli değiliz ve sıradan vatandaş karnını doyurmak ile uğraşırken depremi mepremi de umursamaz. Evine mama girmeyen çoğu evde zaten her bir gün deprem yaşanıyor.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Geçen yaz Ekincik tarafındaydım. Yol boyu geçtiğim ormanlarda hep belirli mesafelerde su şişeleri gördüm. Bu güzel akıl edilmiş ama yeterli olmaz diye düşünüyorum :( Keşke sosyal medya baskısı artarsada şu uçakların siparişi geçilse en azından. Datça tarafınada gittim, tvde gördüğümüz görüntüleri canlı görünce ağlayasım geldi, sanki toplu mezar yanından geçiyor gibi hissettim.
Ah be hocam. Her konuda olduğu gibi bu konuda da yaşayan ve çeken biliyor.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Bizim ev 80 yıllık 99 depremini atlattı deprem olmazsa sıkıntı yok 3-5 seneye yıkıp yenisini yapmayı planlıyoruz deprem olmazsa iyiyiz ..

En ufak depremde tepemize çöker Allaha emanet yaşıyoruz işte destek olmalı devlet herkes eski yapıları yıkıp yenilesin fazla destek yok...
Allah kolaylık versin. :(

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
geçen sene izmirde büyük deprem olduğunda ne kadar aciz olduğumuzu birkez daha anladım.hiç bir şey yapamadık olduğumuz yerde çakılı kaldık.
Aynı duyguları tekrar yaşamak istemiyorum. Yardıma koşmak istiyorum. Geçen yaz BİLGİSİZLİK nedeniyle oturup tv den mahvoluşu izlemenin kahrını yaşadım bir daha yaşamak istemiyorum.

Elbette ki FELAKET HİÇ OLMASIN ancak oluyorsa da bari biz hazırlıklı olalım dostlar.

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Duyarlılığın için tebrikler, Allah utandırmasın. Bu milletin bir ferdi olarak başıma afet gelirse bana yardım etsinler gerisinden bana ne demek yerine, bana yardıma geleceklerin de başına bir şey gelirse ben de gönüllü ona (yurttaşları ayırma kayırma yapmadan) gidebileyim demek çok doğru bir karar.
Önceki yıl İzmir depreminde ailemden kişilerin afad gönüllüsü olarak yaptıklarından görevin ehemmiyetini ve zaruretini yaşamış biriyim. Eğitimli gönüllü sayının çok artması müdahalenin gücünü arttıracağından yaşanan acıların göreceli azalmasını ve normale dönmenin süresinin kısalmasını sağlayacaktır.
Yangınlardaki tavrını hiç hoş karşılamamıştım, ama bu yaptıkların çok şık oldu. :clap

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
13 Tem 2021
2,970
59
Kesinlikle her bir bireyin bu konularda resmi eğitim alması bence şart çünkü hem deprem kuşağında hemde yangın larda maşallah lideriz tabii her kötü olaylarda olduğu gibi bu bilinçsizlik bizleri öldürüyor buna devletin el atması lazım çalışanları firmalarının zorunlu olarak bu eğitimlere göndermesi okuyan çocuklarımızın,da okulda tam bir eğitimden geçmesi şart ama göstermelik değil gerçek bir eğitim şart sadece bu değil ayrıca sağlık konusunda,da acil durumlarda eğitim şart ben şahsen bu eğitimlerin tamamını işyerimin karşılayarak aldım evet çalışan işinden biraz uzak kalsada ama bu yine işverenin lehine çünkü sen eğitimli biri olduğun için sana bu konularda sorumluluk veriyor hem çalışan için hem işveren için artı yazıyor bizim zamanımızda henüz afat kurulmamıştı ama bu işi itfaiye kendi bünyesinde arama kurtarma ekibi kurmuştu hem yangın hem kurtarma konusunda eğitim verdiler sonucunda bir sertifika veriliyor sağlıkta ise bu konuda kızılay eğitim veriyor oda sertifikalı acil durumlarlarda ne yapilmalı nasıl hareket edilmeli gibi eğer biraz isteğin varsa eğitimci doktordan daha fazlasını,da rica ile alabilirsin şahsen ben işyerim,de hem sağlıkçı hem itfaiye görevlisi hemde çalışan olarak görev yaptım bu işyerinden çıktığımda bile bana artı yazdı bu sertifikaları gösterdiğimde bilinçli biri olduğunu anlıyorlar ancak yine bazı küçük işletmelerde bunlara bakmıyor bile adam zaten kendisi bir kere eğitimli değil,ki onun için varsa yoksa çıkaracağın iş ama düşünmüyor,ki bu benim işyerimde olumsuz birşey olursa örneğin bir yangın veya bir işçi kaza geçirirse bana ne olur ne gibi ceza alırım ama eğitimli biri oldumu en azından benim eğitimli elamanım var durumu kurtarabilir düşüncesi maalesef yok varsa,yoksa para,para .

RUHİTAN Çevrimdışı

RUHİTAN 

Aktif Üye
11 Tem 2021
260
65
"Siz bu kardeşinize yetkiyi verin görün bakın nasıl doğal afetleri (kökten) hallediyorum."

Tonton kimsenin eline düşürmesin. Afad mafad hikaye en son deprem bölgesine (ismini hatırlamadığım bir şehir) sayın başbuğ Suleyman Soylu geliyor diye gösteriş sırasina girmişlerdi.

Hiç hazırlıkli değiliz ve sıradan vatandaş karnını doyurmak ile uğraşırken depremi mepremi de umursamaz. Evine mama girmeyen çoğu evde zaten her bir gün deprem yaşanıyor.
Dostum her zaman doğruları ve gerçekleri söylemek zorunda mısın? ?
Şaka bir yana, yine bam teline dokunmuşsun. Adem üstad o kadar samimi ve o kadar iyi niyetli ki, söylenecek bir şey yok... Gelişmiş ülkelerde bireyler değil, devletler, yönetimler bu planlamayı üstleniyor ama bizde tam tersi. Bu tür toplumsal yardımlara ve olaylara ben de çok sıcak bakarım hatta yıllarca bu tür konuları takip ettim, ilk yardım bilgilerini öğrenmeye çalıştım, bir taraftan da öğrencilerime öğretmeye çalıştım. Örneğin kaza yapan bir araçtan bir yaralıyı çıkarırken onu tutacağınız şekilden tutun da, sunni teneffüs, ilk yardım v.s... Birazcık bilgim vardır ama böyle bir yönetim varken, öyle bir yapılanmaya girmekten korkarım... Çünkü gerçekten vatanı milleti düşünmek değil dertleri. Olabildiğince siyasi çıkar olarak nasıl kullanabildiklerine bakıyorlar. Ne yazık ki gerçek bu... Kendisine yetki verilmiş vasıfsız bir kişinin, böyle bir ortamda kendini dev aynasında gördüğünü yaşamış biriyim... Bu tür resmi kuruluşların hemen hemen hepsi parti propagandasının hegomonyası altında. Ormanlarımızın yanışını resmen seyrettiler. Düşünsenize, İstanbulda rant uğruna bir çok toplanma alanını yokettiler... İstanbulda olacak bir deperemin sonuçlarını düşünmek bile istemiyorum. İyi niyetlerine asla inanmıyor ve güvenmiyorum. Diyelim ki ben bu konuda çok tecrübeli bir kişiyim. Sizce ben onların emri altında olmadan nasıl yardımcı olabileceğim? Sadece onların isteğini yapmakla yükümlü olacağım. Yapılanın yanlış olduğunu bilsem bile... Batıda bu konuda sivil örgütler harika işler çıkarır, devlet tarafından kendilerine her tür kolaylık sağlanır ama bizde öyle mi? AKUT' un başına gelenleri herkes biliyor sanırım... En acı örneği; halkın ucuz ekmek almasını bile engelleyen zihniyetin, böyle bir felakette resmi bir oluşumla bu halka yardım edeceğine artık inanmıyorum. Diğer bir acı örneği de Kızılay... O yüzden, üzgünüm ama ben sevgili dostum kadar iyimser olamıyorum ve bu tür kurumlardan olabildiğince uzak duruyorum... Bunlar sadece benim düşüncem, herkesinkine de saygım var...

M Çevrimdışı

Muratti 

Süper Üye
14 Ocak 2018
573
Dostum her zaman doğruları ve gerçekleri söylemek zorunda mısın? ?
Şaka bir yana, yine bam teline dokunmuşsun. Adem üstad o kadar samimi ve o kadar iyi niyetli ki, söylenecek bir şey yok... Gelişmiş ülkelerde bireyler değil, devletler, yönetimler bu planlamayı üstleniyor ama bizde tam tersi. Bu tür toplumsal yardımlara ve olaylara ben de çok sıcak bakarım hatta yıllarca bu tür konuları takip ettim, ilk yardım bilgilerini öğrenmeye çalıştım, bir taraftan da öğrencilerime öğretmeye çalıştım. Örneğin kaza yapan bir araçtan bir yaralıyı çıkarırken onu tutacağınız şekilden tutun da, sunni teneffüs, ilk yardım v.s... Birazcık bilgim vardır ama böyle bir yönetim varken, öyle bir yapılanmaya girmekten korkarım... Çünkü gerçekten vatanı milleti düşünmek değil dertleri. Olabildiğince siyasi çıkar olarak nasıl kullanabildiklerine bakıyorlar. Ne yazık ki gerçek bu... Kendisine yetki verilmiş vasıfsız bir kişinin, böyle bir ortamda kendini dev aynasında gördüğünü yaşamış biriyim... Bu tür resmi kuruluşların hemen hemen hepsi parti propagandasının hegomonyası altında. Ormanlarımızın yanışını resmen seyrettiler. Düşünsenize, İstanbulda rant uğruna bir çok toplanma alanını yokettiler... İstanbulda olacak bir deperemin sonuçlarını düşünmek bile istemiyorum. İyi niyetlerine asla inanmıyor ve güvenmiyorum. Diyelim ki ben bu konuda çok tecrübeli bir kişiyim. Sizce ben onların emri altında olmadan nasıl yardımcı olabileceğim? Sadece onların isteğini yapmakla yükümlü olacağım. Yapılanın yanlış olduğunu bilsem bile... Batıda bu konuda sivil örgütler harika işler çıkarır, devlet tarafından kendilerine her tür kolaylık sağlanır ama bizde öyle mi? AKUT' un başına gelenleri herkes biliyor sanırım... En acı örneği; halkın ucuz ekmek almasını bile engelleyen zihniyetin, böyle bir felakette resmi bir oluşumla bu halka yardım edeceğine artık inanmıyorum. Diğer bir acı örneği de Kızılay... O yüzden, üzgünüm ama ben sevgili dostum kadar iyimser olamıyorum ve bu tür kurumlardan olabildiğince uzak duruyorum... Bunlar sadece benim düşüncem, herkesinkine de saygım var...
Estagfurullah Ruhi Baba sadece ben Atatürk değilim umut beslemek gibi bir yetim yok. 50 sene evvel oturtulması gereken Devlet - Şehir düzeni şimdi dahii oturmadıysa bu saatten sonra hiç bir halt olmayacaktır.

Açık sözlülüğümden dolayı fazla sevilmem. Ailem dahildir buna... buna razıyım yeter ki hayalellerde yaşamayayım.

Kötü olan Kötü kalır.
Milyar dolarlari kaldıran devlet ilgilensin ben - biz değil...

Geri
Üst Alt