abra a5 v15.2 için soğutucu tavsiyesi

T Çevrimdışı

thorin 34

Yeni Üye
4 Haz 2020
5
23
havalar ısındığı için soğutucu almayı düşünüyorum. pc 15.6 inç, almışken gerçekten soğutan bir şeye para vereyim diyorum. bütçe max 300 tl civarı olsun. bir de soğutucular için pc nin içine daha hızlı toz girmesine sebep olduğu söyleniyor tavsiyeleriniz nelerdir ?

Bilgisayar Evreni Çevrimdışı

Bilgisayar Evreni

Aktif Üye
24 May 2020
60
34
Öncelikle size şunu söyleyeyim öyle ağım şahım bir etkisi yok ancak uygun fiyatlı vede yerden biraz yüksek olsa yani bilgisayar hava alsa yeterlidir. Zaten o kanallar bir seneyi bulmaz dolar tozla o zaman servise gönderip bakımını yaptırırsınız ücretsiz bir şekilde almaya değer mi pek değil ancak dediğim gibi bilgisayarı havaya kaldırsın yeterlidir turbo modunda kullanın yeterli zaten yeni seriler ise şayet onların ısıları daha düşük 9. Cu nesile göre tabi karar sizin yani gidip en fanıda alsanız en kötüsünü de alsanız yaklaşık aynı değerleri verecek

Tylerdurden Çevrimdışı

Tylerdurden

Aktif Üye
13 Nis 2018
84
Bence gözenekli metal olan herhangi birşey al ucuz olsun fark etmez çalıştırma usb den takma tabi zaten bilgisayarın soğutucusu yetiyo öbürü aşırı yük bindiriyo adaptöre iki katı ısınıyo harici başka adaptör takarak kullan yoksa el değmiycek kadar ısıtırsın markası hiç fark etmez bu hepsinde böyle

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
T thorin 34 merhaba. Cihaz sıcaklıklarınız yüksekse ve hiç temizlik yapılmadıysa bir temizlik yaptırın derin. Kaliteli bir termal macun ile de macun yenilemesi yapılması şart.

Cihaz yeniyse eğer, soğutucunun fazla katkısı olmaz. Bunun yerine cihazın ayaklarının altına yükseltmek için bir şeyler koyun.

Ben şahsen şişe kapağı koyuyordum Exper dizüstü bilgisayarımın altına. Kayıyordu tabi ama ben kaydırmadan kullanabiliyordum.

Bunların dışında Monster'ın fan devrini kontrol etmeniz için yazılımı var diye biliyorum. Oradan fan devrini sona almayı deneyebilirsiniz.

Ya da MSI Afterburner veya HWinfo ile fan devri kontrol etmeyi deneyebilirsin.

İlla soğutucu alacağım diyorsanız da işi soğutma olan firmaların çözümlerine bakın derim.

Cooler Master, Thermaltake, Zalman, Deep Cool(?)

Kullanmadığım için bir tavsiye veremiyorum, pek de işe yaradıklarını düşünmüyorum. Çünkü cihazdaki soğutma sistemi kadar etkili olamazlar. Çoğu cihazda da etkili soğutma sistemi yok maalesef.

T Çevrimdışı

thorin 34

Yeni Üye
4 Haz 2020
5
23
bilgisayarımın arkasında 2 tane fan var, i7 9.nesil bilgisayar. 2-3 aydır aldım. bazı oyunlarda ve bazı programlarda 80-85 °C ısısları görünce tedirgin oldum biraz. bu sıcaklıkların cok fazla olmadığını öğrendim ama yine de uzun yıllar kullanabilmem için 10 derece düşük ısılarda kullanmak gerekiyormuş sanırım .

T Çevrimdışı

thorin 34

Yeni Üye
4 Haz 2020
5
23
T thorin 34 merhaba. Cihaz sıcaklıklarınız yüksekse ve hiç temizlik yapılmadıysa bir temizlik yaptırın derin. Kaliteli bir termal macun ile de macun yenilemesi yapılması şart.

Cihaz yeniyse eğer, soğutucunun fazla katkısı olmaz. Bunun yerine cihazın ayaklarının altına yükseltmek için bir şeyler koyun.

Ben şahsen şişe kapağı koyuyordum Exper dizüstü bilgisayarımın altına. Kayıyordu tabi ama ben kaydırmadan kullanabiliyordum.

Bunların dışında Monster'ın fan devrini kontrol etmeniz için yazılımı var diye biliyorum. Oradan fan devrini sona almayı deneyebilirsiniz.

İlla soğutucu alacağım diyorsanız da işi soğutma olan firmaların çözümlerine bakın derim.

Kullanmadığım için bir tavsiye veremiyorum, pek de işe yaradıklarını düşünmüyorum. Çünkü cihazdaki soğutma sistemi kadar etkili olamazlar. Çoğu cihazda da etkili soğutma sistemi yok maalesef.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

araştırmalarım sonucunda 4 tane iyi soğutucu buldum
1--------
2-------- ssc&gclid=Cj0KCQjwpfHzBRCiARIsAHHzyZrVO8HpLQeMt1covKUdmooWDx5ylFAG4yBrFvgjklY45kgC_QEG68IaAsefEALw_wcB
3--------
4--------

sizce hangisini almalıyım?

Bilgisayar Evreni Çevrimdışı

Bilgisayar Evreni

Aktif Üye
24 May 2020
60
34

Colermaster mastergel maker en iyilerden birisidir. Ancak monster ömür boyu bakım hizmeti veriyor yani bu işlemi ücretsiz bir şekilde kendileri yapıyor.
Zalman Sgt 2 ise colermaster ın altına yapışır testlerin i yaptım zamanında

Böyle birşey fazlası ile işinizi görür
[SUP]Bu[/SUP]

bilgisayarımın arkasında 2 tane fan var, i7 9.nesil bilgisayar. 2-3 aydır aldım. bazı oyunlarda ve bazı programlarda 80-85 °C ısısları görünce tedirgin oldum biraz. bu sıcaklıkların cok fazla olmadığını öğrendim ama yine de uzun yıllar kullanabilmem için 10 derece düşük ısılarda kullanmak gerekiyormuş sanırım .
Şayet tozlanmayo görmek istersen Google yaz gelitor uzun kullanım testi monster yada monster fan temizliği yaz gelir bir video bak o alminyum plakların 8 ayda nasıl toz dolduğuna

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611

Açıkçası dizüstü için normal sayılıyor maalesef.
Size yukarıda söylediğin gibi, fan devrini kontrol etme imkanı varsa, fanı yüksek devirde çalıştırın derim.

BGA lehimli olduğu için, ısınma soğuma döngüsü sonucu bir gün yeniden lehimlenmesi gerekebilir işlemcinin. Aslında hızlı soğuma da o lehimlerin zamanla çatlamasına neden oluyormuş sanırım ama emin değilim. Siz yine de fan devrini yüksekte tutabiliyorsanız yükseğe alırsınız oyunlarda.

Eski Monster dizüstülerde klavyede bir tuş ile fan devri son devre alınabiliyordu sanırım. Turbo mode diyorlardı bunun için.

FN tuşlarına bir bakın derim, fan devrini yükselten bir tuş varsa, ona basarsınız.

T Çevrimdışı

thorin 34

Yeni Üye
4 Haz 2020
5
23

araştırmalarım sonucunda 4 tane iyi soğutucu buldum
1--------
2-------- ssc&gclid=Cj0KCQjwpfHzBRCiARIsAHHzyZrVO8HpLQeMt1covKUdmooWDx5ylFAG4yBrFvgjklY45kgC_QEG68IaAsefEALw_wcB
3--------
4--------

sizce hangisini almalıyım?
Açıkçası dizüstü için normal sayılıyor maalesef.
Size yukarıda söylediğin gibi, fan devrini kontrol etme imkanı varsa, fanı yüksek devirde çalıştırın derim.

BGA lehimli olduğu için, ısınma soğuma döngüsü sonucu bir gün yeniden lehimlenmesi gerekebilir işlemcinin. Aslında hızlı soğuma da o lehimlerin zamanla çatlamasına neden oluyormuş sanırım ama emin değilim. Siz yine de fan devrini yüksekte tutabiliyorsanız yükseğe alırsınız oyunlarda.

Eski Monster dizüstülerde klavyede bir tuş ile fan devri son devre alınabiliyordu sanırım. Turbo mode diyorlardı bunun için.

FN tuşlarına bir bakın derim, fan devrini yükselten bir tuş varsa, ona basarsınız.
turbo modda da 76 derece civarı oluyor , ayrıca çok ses çıkarıyor. yukarda linkini paylaştığım soğutuculardan hangisini tavsiye edersiniz?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
turbo modda da 76 derece civarı oluyor , ayrıca çok ses çıkarıyor. yukarda linkini paylaştığım soğutuculardan hangisini tavsiye edersiniz?

Çok ses çıkarması normal, yüksek devirden dolayı.
Kulaklık takıp kullanın?

Araştırmadım açıkçası ama notebookun altındaki havalandırma deliklerine denk gelip gelmediğine bakmanızda yarar var.

Onun dışında bu fiyatlara değer mi bilmiyorum, yüksekliği olan bir ürün almanız faydalı olacaktır.

T Çevrimdışı

thorin 34

Yeni Üye
4 Haz 2020
5
23
Çok ses çıkarması normal, yüksek devirden dolayı.
Kulaklık takıp kullanın?

Araştırmadım açıkçası ama notebookun altındaki havalandırma deliklerine denk gelip gelmediğine bakmanızda yarar var.

Onun dışında bu fiyatlara değer mi bilmiyorum, yüksekliği olan bir ürün almanız faydalı olacaktır.

fan_a5v15.png

Fan sistemi bu şekilde

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri