A101 ve BİM satışı SEG 12000BTU A+ Klima İnceleme

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Arkadaşlar Merhaba;

Bu gün sizler için, Çayan köyünde 10 dönümlük bir arazi içerisinde kurulu 65m2 prefabrik eve monte edilen 12.000BTU, A101 satışı SEG marka A+ enerji verimliliğine sahip bir klimayı inceledim.

Evin klima takılan bölümü 2.40 tavan yüksekliğine sahip, 4,50 x 3,75 ölçülerine sahip 17m2 bir odadır.

Cephe güneydoğudur, yaz ortamında yaklaşık günde 12 saat direkt güneşe maruz kalmaktadır. Prefabrik yapı olması nedeniyle 2 betopan arasına 6cm strafor kaplama + PVC doğrama + ısıcam (çiftcam) özelliklerine sahiptir.

Bölgedeki mevcut elektrik sorununa istinaden evsahibi Özgür kardeşimiz evin tesisatına regülatör bağlatmıştır. Montaj öncesi tesisat kontrollerinde topraklama hattının 674 ohm ile uyarı durumunda olduğunu tespit ettim. Evet topraklama var ancak yetersizdi bu konuda Özgür kardeşime ne yapacağı yönde bilgi aktardım, gereken işlemi, klimanın elektriğini bağlayacak olan arkadaşına yaptırtacağını ifade etti.

Üst bölümde direkt teras yerine çatı olması eve avantaj sağlamıştır ancak kesintisiz güneş alıyor olması oldukça büyük dezavantajdır. Yeni yapılanma olması ve 10 dönümlük alanın önceki durumu tarla olması nedeniyle etrafta 1 tane dahi ağaç gölgesi bulunmamaktadır, Umuyorum şu an fidan halinde dikilen ağaçlar kısa sürede avantaja döner :)

Montaj 4 metrelik alüminyum kit ile yapılmıştır. Klima dış ünitesi sökülerek kompresörün LG 102 lik kompresör olduğu Özgür kardeşime gösterilmiştir. Buna paralel kondanserin bakır olduğu da yine hem Özgür kardeşime gösterilmiş hem de sizler için resim olarak foruma yayınlanmıştır.

Dış ünite, evin temel betonuna monte edilmiş, drenaj hattı bahçeye verilmiştir.

Ürün montajı sonrasında test sırasında ürünün 500watt değerlerine kadar kıstığı görülmüştür ancak sürekli değiştirilen mod ve sürekli değiştirilen değerler nedeniyle tam en düşük veri alınamamıştır, artık tüketim verisini nasipse Özgür kardeşimden fatura bilgisi olarak alırız. Buna paralel yarın enerji monitörünün akyıtlarını da bilgisayara çekip en azından test aşamasında ne kadar enerji tükettiğini sizlerle paylaşacağım.

Klima ciddi anlamda iyi bir performans sergilemiz ve en düşük fan seviyesinde 3.8 derece dahi göstermiştir ancak elbette ki bu veri sürekli veri değildir.

Buna kez sürekli veri anlamında en yüksek fan devrinde dahi 7.9 dereceleri gördüğümü sevinerek beyan etmek isterim.
Market kliması olması nedeniyle kumandası basit küçük olarak sunulmuş ancak VESTEL markalı klimalarda verilen büyük ve gelişmiş kumandalar ile uyumludur.

Szilere tüm bu verileri görsel olarak paylaşıyorum, aynı zamanda youtune video incelemesini de link olarak paylaşıyorum.
Yağmura yakalanmış olmamız nedeniyle 1 saate yakın beklemek durumunda kaldık, anlatımlar sohbetler çay molaları ve çekimler derken 16:30 da girdiğimiz evden yaklaşık 21:30 da çıktık.

Bu vesile ile değerli kardeşim Özgür'e, kardeşi İbrahime ve değerli annesi Perihan hanım'a misafirperverliğinden ötürü teşekkür ediyor ve klimasını güzel günlerde kullanmasını diliyorum.

Arkadaşlar klima ile ilgili aklıma gelenleri diğer mesajlarda paylaşırım, sizler de sormak istediklerinizi bu konu başlığı altında sorabilirsiniz :ok

20180623_171448.jpg
20180623_171453.jpg
20180623_171456.jpg
20180623_172737.jpg
20180623_200652.jpg
20180623_200653.jpg
20180623_200708.jpg
20180623_202113.jpg
20180623_202602.jpg
20180623_205035.jpg
20180623_205041.jpg
20180623_205103.jpg
20180623_205121.jpg
20180623_205139.jpg
20180623_205146.jpg
20180623_211350.jpg
20180623_211404.jpg
20180623_211628.jpg
20180623_211805.jpg

GoGoBaBa Çevrimdışı

GoGoBaBa

Yeni Üye
25 May 2018
29
54
işte olay budur, sayenizde A Ado üstadım bilgilendik. Ben kendi açımdan dikkat edilmesi gerekenleri öğrendim. Heleki zaten ömrümde 1 kez bir klima sahibi oldum 5-6 yıl kadar önceydi sanırım BAXİ duvar tipi Split Klima BAC-12CHS ELITE almıştım. Ama burayı TAVSİYEFORUMU ile çok yeni tanıştım sayenizde aldığım klimanın, montaj yerinin , inverter nedir ne işe yararın bile cahiliymişlim. Şu anda montajın yapılmasını hayal meyal anımsıyorum kesinlikle vakumu yapılmadı, evdeki montajda duvardan gelen matkaptaki tozu bile yahu bir elektrikli süpürge tutup bari tpzu çekseydik dememe kadar, montaj yaptıkları yerin penceresini kullanamayack şekilde yapmaları halbuki 5 santim kıpırtadıp pencereyi açılır hale getirmelerini söylediğimi, ne bileyim ne kadar bilinçsiz imişim. Şimdiki burayaı ve bu tür videoları izlemiş olsam VAKUM diye direten arkadaşa saygı duyardım , montaja gelen tipler ADO 'nun anlattığı ceptel ile cebelleşen çok genç tecrübesiz arkadaşlar idi, evet aceleleri var idi evi berbat edip, montajı savsaklayıp yapıp, herşeyi ile hatalı hemde , yönü yeri vs neyse kendime kızdım, bizimde TÜKETİCİ OLARAK bu tür yerlerden bilgi edinip bilinçlenmemiz ne kadar önemli öğrendim kötü bir tecrübe ile.

İlerde alacağım ürünlerde burdaki TAVSİYE leri FORUM arkadaşlarımdan öğreneceğiz başka yolu yok.

Emeklerinize sağlık. Bilgilendirdiğiniz her tüketici ile bu ülke gelişecek buna inanıyorum. Yoksa daha çok kar yaptım ucuza aldım diye zarar ederiz biz. Ülke ekonomiside atıl çöp ürünlere ödenen paralara gider. Maalesef benim etrafımda böyle duyarlı ustalar yok.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
işte olay budur, sayenizde A Ado üstadım bilgilendik. Ben kendi açımdan dikkat edilmesi gerekenleri öğrendim. Heleki zaten ömrümde 1 kez bir klima sahibi oldum 5-6 yıl kadar önceydi sanırım BAXİ duvar tipi Split Klima BAC-12CHS ELITE almıştım. Ama burayı TAVSİYEFORUMU ile çok yeni tanıştım sayenizde aldığım klimanın, montaj yerinin , inverter nedir ne işe yararın bile cahiliymişlim. Şu anda montajın yapılmasını hayal meyal anımsıyorum kesinlikle vakumu yapılmadı, evdeki montajda duvardan gelen matkaptaki tozu bile yahu bir elektrikli süpürge tutup bari tpzu çekseydik dememe kadar, montaj yaptıkları yerin penceresini kullanamayack şekilde yapmaları halbuki 5 santim kıpırtadıp pencereyi açılır hale getirmelerini söylediğimi, ne bileyim ne kadar bilinçsiz imişim. Şimdiki burayaı ve bu tür videoları izlemiş olsam VAKUM diye direten arkadaşa saygı duyardım , montaja gelen tipler ADO 'nun anlattığı ceptel ile cebelleşen çok genç tecrübesiz arkadaşlar idi, evet aceleleri var idi evi berbat edip, montajı savsaklayıp yapıp, herşeyi ile hatalı hemde , yönü yeri vs neyse kendime kızdım, bizimde TÜKETİCİ OLARAK bu tür yerlerden bilgi edinip bilinçlenmemiz ne kadar önemli öğrendim kötü bir tecrübe ile.

İlerde alacağım ürünlerde burdaki TAVSİYE leri FORUM arkadaşlarımdan öğreneceğiz başka yolu yok.

Emeklerinize sağlık. Bilgilendirdiğiniz her tüketici ile bu ülke gelişecek buna inanıyorum. Yoksa daha çok kar yaptım ucuza aldım diye zarar ederiz biz. Ülke ekonomiside atıl çöp ürünlere ödenen paralara gider. Maalesef benim etrafımda böyle duyarlı ustalar yok.

Değerli kardeşim teşekkür ederim güzel düşüncelerin ve doğru tespitlerin için.

Amacımız kesinlikle BİLİNÇLİ TÜKETİCİ sayısını arttırmak.

Bu arada hemen bir bilgilendirmede bulunmak isterim.

Öncelikle buradan sevgili ÖZGÜR Kardeşime teşekkürlerimi iletmek istiyorum zira ileri derecede anlayışlı davrandılar.

Normal şartlarda bu tam anlamıyla bir ekip çalışmasıdır, Elbette ki olması gereken şekilde süreç ilerlediğinde de her taraf mutlu olur. ÖZGÜR kardeşim sağ olsun temizlik için vs elimi sürdürtmedi, aynı zamanda prefabrik ve kırsal olması nedeniyle sadece alçıya güvenmediğim için (Güneşe çok maruz kalıyor çatlar ve böcek girişine neden olur) bu sebeple açtığım deliği bilinçli olarak dışarı taşacak şekilde kimyasal köpük ile doldurdum, sertleşme süreci bitmediğinden dolayı fazlalığının kesilip üstüne saten alçı sürme işini de yine ÖZGÜR kardeşim üstlendi ve ''Ben hallederim'' dedi sağ olsun.

Yani bu işler her zaman karşılıklı anlayış işidir. İşin içinde saf ve temiz bir yaklaşım ve en önemlisi İNSANLIK var ise her şey zaten akışında gider ÖZGÜR kardeşimin örneğinde olduğu gibi.

Bu arada sanırım dün yorulmuşum o süreçte ki, Kendisine hediye olarak götürdüğüm klima bakım spreyini vermeyi unutmuşum, ben telefonla bildireceğim kendisine lakin belki üye olur buraya da yazar düşüncesi ile kendisine buradan da seslenmiş olayım :ok

Sizlerle sohbet ederken daha sizlere aktarabileceğim çok bilgi gelir aklıma :ok

ÖzgürE Çevrimdışı

ÖzgürE

Aktif Üye
24 Haz 2018
50
48
Merhaba arkadaşlar,

A Ado üstadımın bahsettiği Özgür benim. Hem buradan da o'na hemde sizlere teşekkür etmek istedim. Çünkü hem üyelerden hemde buradaki üstadlardan çok şeyler öğreniyoruz.

İyiki internet varki bilmediğimiz konularda bile az çok bilgi sahibi olabildik. Forumlar sayesinde de dürüst, ticari amaç gütmeyen biribirine yardımcı olmaya çalışan insanları tanıyoruz.

İnsan her konuda uzman olamıyor malesef, klima konusuda benim için bir bilinmezdi. Vakit buldukça araştırdım, araştırdıkça kafam karıştı bıktım. Mitsubishi, Midea derken (tabi bu arada bütçede daralınca) en son Seg alıp noktayı koydum :)

@Ado dostumla tesadüfi tanışmamda klimayı alıp servisin yolunu tutmamla oldu. Gerekli konuşmaları yaparken forumlardan konu açıldı ve Adonun karşımda olduğunu öğrendim :) Mutluluğumu anlatamam. Sonuçta cihaz emin ellerde olacaktı. Sağolsun Cumartesi klimanın montajını tamamladı. Sayesinde içim rahat bir şekilde kullanacağım cihazım oldu.

Montaj konusuna gelirsek işinin ehli, titiz ve öğretmen edasında her şeyi detayına kadar anlatan bir kişi vardı karşımda. Bir dost buluşması gibi montaj yaşadık. Sevgili eşiyle renk kattılar evimize. Umarım benim gibi şanslı olursunuz arkadaşlar.

Huzurunuzda @Ado dostuma sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Bir dost kazandığım için mutluyum.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,425
ÖzgürE ÖzgürE, Ogzur Bey Merhaba Hosgeldiniz
Kulaginizi Bayagi Cinladik Eglenceli ve Ilginc Tanisma Durumunuzu Konusarak

Sizin Adina Sevindim Aradığiniz Ustayi Buldunuz Cunku

Hayatimiz Hep Bir Kac Faktorun Yanyana Gelmesi Gerekir
Sizde Bu Durum Hasil Oldu :ok

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Merhaba arkadaşlar,

A Ado üstadımın bahsettiği Özgür benim. Hem buradan da o'na hemde sizlere teşekkür etmek istedim. Çünkü hem üyelerden hemde buradaki üstadlardan çok şeyler öğreniyoruz.

İyiki internet varki bilmediğimiz konularda bile az çok bilgi sahibi olabildik. Forumlar sayesinde de dürüst, ticari amaç gütmeyen biribirine yardımcı olmaya çalışan insanları tanıyoruz.

İnsan her konuda uzman olamıyor malesef, klima konusuda benim için bir bilinmezdi. Vakit buldukça araştırdım, araştırdıkça kafam karıştı bıktım. Mitsubishi, Midea derken (tabi bu arada bütçede daralınca) en son Seg alıp noktayı koydum :)

@Ado dostumla tesadüfi tanışmamda klimayı alıp servisin yolunu tutmamla oldu. Gerekli konuşmaları yaparken forumlardan konu açıldı ve Adonun karşımda olduğunu öğrendim :) Mutluluğumu anlatamam. Sonuçta cihaz emin ellerde olacaktı. Sağolsun Cumartesi klimanın montajını tamamladı. Sayesinde içim rahat bir şekilde kullanacağım cihazım oldu.

Montaj konusuna gelirsek işinin ehli, titiz ve öğretmen edasında her şeyi detayına kadar anlatan bir kişi vardı karşımda. Bir dost buluşması gibi montaj yaşadık. Sevgili eşiyle renk kattılar evimize. Umarım benim gibi şanslı olursunuz arkadaşlar.

Huzurunuzda @Ado dostuma sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Bir dost kazandığım için mutluyum.

Değerli Kardeşim Hoşgeldin;

Gündüz bir mesajımda senden bahsetmiştim, bir fırsatta görüşelim (tabi ben yerimde olabilirsem :kiskis) Klima ilacını vermeyi unutmuşum onu teslim edeyim sana. :ok

Öncelikle ben ileri derece sakin yaklaşımından dolayı teşekkür ediyorum sana zira ilk telefonla başlayan diyaloğumuzdan itibaren hep ılımlı, hep sakin, hep olgun davrandın. Yoksa kimse evinde bir başkasını 5 - 6 saat boyunca ortalığı dağıtarak barındırmak istemez :))

Allah nasip ederse uzun yıllar mutlu mesut kullanacağın bir kliman oldu diye düşünüyorum. henüz dataları çekmedim ancak yarın fırsat bulursam enerji monitörü ve testo verilerini de çekip buraya paylaşırım lakin burada asıl önemli veri bizim için SENSİN. :ok

Fırsat bulursan zaman içerisinde kullandıkça da düşüncelerini dile getirebilirsen sevinirim.

@BlackSea Egemen kardeşimiz de bir VESTEL kullanıcısı ve kendisinden de belli aralıklarla veri alıyoruz ki bu makinelerin uzun yıllar içerisinde nasıl bir performans eğrisi sunabiliyor bunları da üyelerimize ve potansiyel kullanıcılara aktarabilelim :ok

Ben tekrar bu güzel tesadüften doğan dostluk için teşekkür ediyor, güzel günlerde kullanmanı diliyorum :ok

ÖzgürE Çevrimdışı

ÖzgürE

Aktif Üye
24 Haz 2018
50
48
Sormayın sn. Sota, muhabbetimizde ben vakum isterim kesinlikle dediğimde Ado o olmazsa olmazımız dedi ve forum konusunu açtı. Zeki adam tabi burdan yakaladı herhalde forum takip ettiğimi:deli

Forumda tanıdığım başlıca isimlerde siz, 9köy ve Ado vardı. Değerli bilgilerinizle hep yol gösterdiniz bizlere. Aldığım cihazı bu değerli üstadların gözetiminde veya kendilerine yaptırmayı aklıma bile getiremezdim. Gerçekten şanslıymışım teşekkürler herkese.:clap2

ÖzgürE Çevrimdışı

ÖzgürE

Aktif Üye
24 Haz 2018
50
48
Değerli Kardeşim Hoşgeldin;

Gündüz bir mesajımda senden bahsetmiştim, bir fırsatta görüşelim (tabi ben yerimde olabilirsem :kiskis) Klima ilacını vermeyi unutmuşum onu teslim edeyim sana. :ok

Öncelikle ben ileri derece sakin yaklaşımından dolayı teşekkür ediyorum sana zira ilk telefonla başlayan diyaloğumuzdan itibaren hep ılımlı, hep sakin, hep olgun davrandın. Yoksa kimse evinde bir başkasını 5 - 6 saat boyunca ortalığı dağıtarak barındırmak istemez :))

Allah nasip ederse uzun yıllar mutlu mesut kullanacağın bir kliman oldu diye düşünüyorum. henüz dataları çekmedim ancak yarın fırsat bulursam enerji monitörü ve testo verilerini de çekip buraya paylaşırım lakin burada asıl önemli veri bizim için SENSİN. :ok

Fırsat bulursan zaman içerisinde kullandıkça da düşüncelerini dile getirebilirsen sevinirim.

@BlackSea Egemen kardeşimiz de bir VESTEL kullanıcısı ve kendisinden de belli aralıklarla veri alıyoruz ki bu makinelerin uzun yıllar içerisinde nasıl bir performans eğrisi sunabiliyor bunları da üyelerimize ve potansiyel kullanıcılara aktarabilelim :ok

Ben tekrar bu güzel tesadüften doğan dostluk için teşekkür ediyor, güzel günlerde kullanmanı diliyorum :ok

Teşekkür ederim dostum, hediye sen oldun zaten fazlasıyla canın sağolsun yeter.

5-6 saat değil başımın üstünde her zaman yerin var. Bende teşekkür ediyorum her şey için sana.

Teknik veriler konusunda her zaman yardıma açığım elimden geldiğince. . Bölgemizdeki sorunlar nedeniyle klimayı tam randımanlı kullanamasam bile veriler için özel zamanlar yaratabilirim yeterki sen iste:mutlu

GoGoBaBa Çevrimdışı

GoGoBaBa

Yeni Üye
25 May 2018
29
54
A Ado yolun istanbul'a Kadıköy'e hele hele Acıbadem'e düşerse gel benim evimi işgal et, dağıt kır dök, sonra zaten eskisinden güzel topluyormuşsun :P

Hakikaten bir ara istanbul daki forumdaşlar ile bir yerlerde bulışma konu başlığı açayım, mekan yer belirleyip çay kahve içmeye etkinlik düzenleyeceğim, gelenlere ilk çaylar benden diye cazipleştireyim "çay var istersen, sohbet var dilersen "

Ama forum dışında sohbetlerde TV ve Klima konusu konuşmayacağız :P

Olurda yolun düşerse gel topla istanbul/marmarabölgesi sakinlerini :cay

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Teşekkür ederim dostum, hediye sen oldun zaten fazlasıyla canın sağolsun yeter.

5-6 saat değil başımın üstünde her zaman yerin var. Bende teşekkür ediyorum her şey için sana.

Teknik veriler konusunda her zaman yardıma açığım elimden geldiğince. . Bölgemizdeki sorunlar nedeniyle klimayı tam randımanlı kullanamasam bile veriler için özel zamanlar yaratabilirim yeterki sen iste:mutlu

Özgür avatarını gördüm çok mutlu oldum, :mutlu

Bunların hangisi ZEYNA olan şimdi? :alala

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
A Ado yolun istanbul'a Kadıköy'e hele hele Acıbadem'e düşerse gel benim evimi işgal et, dağıt kır dök, sonra zaten eskisinden güzel topluyormuşsun :P

Hakikaten bir ara istanbul daki forumdaşlar ile bir yerlerde bulışma konu başlığı açayım, mekan yer belirleyip çay kahve içmeye etkinlik düzenleyeceğim, gelenlere ilk çaylar benden diye cazipleştireyim "çay var istersen, sohbet var dilersen "

Ama forum dışında sohbetlerde TV ve Klima konusu konuşmayacağız :P

Olurda yolun düşerse gel topla istanbul/marmarabölgesi sakinlerini :cay

Senin avatarın yeter gelmeye sebep olmak için dahi :ok
herşeyden önce güzel gönlün, Samimi davetin yeter güzel kardeşim, Çok teşekkür ederim.

Yıllar yıllar önce İstanbul da bir DH buluşması yapmıştık, Tam hatırlamıyorum ama ortalama 20 kişi civarıydık, Yine izmirde Özdilek de bir buluşma yapmıştık.

O zamanın teknolojisi çekimler bunlardı :kiskis

Bu videoda eliyle kapak işareti yapan bendim :kiskis

Bu anımızdaki en can alıcı nokta ise ''MOD İŞEMEZ'' vurgumuzdu :kiskis

Daha bunun gibi nice anılarımız var ve elbette olması gereken bu güzel anılar yumağına yenilerini eklemektir :ok

Allah izin fırsat verirse gerçekten bir etkinlik düşünüyoruz lakin İSTANBUL dediniz mi benim tüylerim diken diken oluyor. Bir insan Bir şehirden korkar mı yahu ? :kop

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt