A101 indirimden aldığım TV'yi iptal etti.

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
956
40
A101 mesafeli satış sözleşmesinden.. Peşinen kabul ettiğiniz için yapılabilecek bir şey yok. Her şey usulüne uygun.

ÖNEMLİ: SATICI’nın web adresinde bulunan ürünler ile ilgili taahhütleri, stok, tedarik süreci ile sınırlı olup, aşağıda yer alan hususların gerçekleşmesi halinde sipariş iptali ve bedel iadesi gerçekleşecektir. SATICI stoklarında bulunduğu sürece web adresinde belirtilen fiyat ve özelliklerdeki satışa arz edilmiş ürünü tedarik etmeyi taahhüt etmektedir. Ancak Sistem ya da internette oluşacak gecikmeler ya da Müşteri’nin alışveriş yapması aşamalarında ortaya çıkacak gecikme ve sair aksaklıklar ile mükerrer sipariş ya da son kalan stok ürünün farklı müşteriler tarafından aynı anda sipariş edilmesi veya stok ürünlerde meydana gelebilecek zayi ve benzeri gönderimi, ekonomik değeri etkileyen haller veya stokta görünen ürünlerin sipariş sonrasında Tüketici’ye gönderilmesi öncesinde yapılan son muayenelerinde ayıp ya da benzeri ürünün Tüketici’ye gönderimini etkileyen haller veya yasal mevzuata aykırılık ve benzeri nedenler ile ürünün gönderilmesinin mümkün olamaması gibi hallerin ortaya çıkması ve sair A101’den kaynaklanmayan sebeplerle stok ile ilgili ortaya çıkacak hatalar ya da ürünün temin/teslim edilmemesi hallerinden herhangi birinin gerçekleşmesi durumunda Tüketici’ye bilgi verilerek sipariş iptal edilmek zorunda kalınacak olup, bu nedenle siparişin teslim edilmemesinden A101 SORUMLU OLMAYACAK, bu hususta herhangi bir yükümlülük altına sokulamayacak, sipariş bedelinin iptal ve iadesi dışında Tüketici’ye ekstra bir ayrıcalık sağlanmayacaktır.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
A101'in devamlı müşterisiyim merak etmeyin. Onlar bana kızmazlar eğer sizin çekinceniz oysa. Bu güne kadar verdiğim online sipariş + kredi kartımdan marketten yaptığım alışverişler de ortada. Ben onlarla anlaşırım siz merak etmeyin :)) evime en yakın market yapacak bi şey yok :)
Konuyu niye açtınız ki?
Merak konusunda uyarınız için teşekkür ederim. Gece nasıl uyurum diyordum, şimdi rahatladım.

Kolay gelsin.

B Çevrimdışı

Başgan

Yeni Üye
16 Haz 2020
32
Konuyu açma sebebim böyle bir durumda tüketici olarak haklarımız neler onları öğrenmekti. Uzaktan Satış sözleşmesindeki maddeyi paylaşmış arkadaş sağolsun. Artık bekleyeceğim bakalım ne olacak.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Konuyu açma sebebim böyle bir durumda tüketici olarak haklarımız neler onları öğrenmekti. Uzaktan Satış sözleşmesindeki maddeyi paylaşmış arkadaş sağolsun. Artık bekleyeceğim bakalım ne olacak.
Bende farklı bir şey yazmadım, sözleşmeyi okuyun demiştim ama neyse, Allah kolaylıklar versin. Selametle...

B Çevrimdışı

Başgan

Yeni Üye
16 Haz 2020
32
Tüketiciyle müzakere edilmeden sözleşmeye dahil edilen ve tarafların hak ve yükümlülüklerinde dürüstlük kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme hükümleri, haksız şart olarak adlandırılır (TKHK 5/(1)). Haksız şart niteliğindeki sözleşme hükümleri, kesin hükümsüzdür; diğer hükümler geçerliliğini korur. Sözleşmeyi düzenleyen taraf, geçersiz olan hükümler olmasaydı, diğer hükümlerle sözleşmeyi yapmayacak olduğunu ileri süremez (TKHK 5/(2)).

Mesafeli satış sözleşmesi ile ilgili bu not burda dursun. Forumda avukat arkadaşlar olsa da bizi aydınlatsa detaylı.

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,976
yurtiçi kargo ile uydu alıcısı gönderdim başına birşey gelirse mesuluyet kabul etmemek için kağıt imzalatıyorlar imzalamzsan göndermiyorlar.yani burası türkiye adalet bile güçlünün yanında vatandaşı düşünen yok.

B Çevrimdışı

Başgan

Yeni Üye
16 Haz 2020
32
yurtiçi kargo ile uydu alıcısı gönderdim başına birşey gelirse mesuluyet kabul etmemek için kağıt imzalatıyorlar imzalamzsan göndermiyorlar.yani burası türkiye adalet bile güçlünün yanında vatandaşı düşünen yok.

Aslında konuyu açma sebebimdi bu; güçlüye karşı ne yapabiliriz? Böyle durumlarda haklarımız neler? emsal teşkil eden davalar var mı diye sormak istedim ama anladığım kadarıyla forumda avukat ya da tüketici hakları takip eden çok kimse yok. Size imzalattıkları belgenin bir hükmü var mı yok mu? Sonuçta kanunlara aykırı sözleşme olur mu? Zorla imzalattırılan anlaşma olur mu? Bunları sormak istedim ama yanıt gelmedi. Sözleşmende var sus deniyor. Kağıt imzalamışsın sus otur sıfır. Bilgi bu ülkede pahalı; maddi manevi.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Tüketiciyle müzakere edilmeden sözleşmeye dahil edilen ve tarafların hak ve yükümlülüklerinde dürüstlük kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme hükümleri, haksız şart olarak adlandırılır (TKHK 5/(1)). Haksız şart niteliğindeki sözleşme hükümleri, kesin hükümsüzdür; diğer hükümler geçerliliğini korur. Sözleşmeyi düzenleyen taraf, geçersiz olan hükümler olmasaydı, diğer hükümlerle sözleşmeyi yapmayacak olduğunu ileri süremez (TKHK 5/(2)).

Mesafeli satış sözleşmesi ile ilgili bu not burda dursun. Forumda avukat arkadaşlar olsa da bizi aydınlatsa detaylı.
Burada diyor ki;
Her iki taraf anlaştıktan sonra sözleşme hükümleri değiştirilmez...

Bizde diyoruz ki, elindeki baştan mutabık olarak imzaladığınız (onay verdiğiniz) sözleşmeyi detaylı olarak okuyun... Alış verişi iptal hakkı sözleşmede var mı? Varsa hükmü ne? Tarafların hakkı hukuku ne?

B Çevrimdışı

Başgan

Yeni Üye
16 Haz 2020
32
Burada diyor ki;
Her iki taraf anlaştıktan sonra sözleşme hükümleri değiştirilmez...

Bizde diyoruz ki, elindeki baştan mutabık olarak imzaladığınız (onay verdiğiniz) sözleşmeyi detaylı olarak okuyun... Alış verişi iptal hakkı sözleşmede var mı? Varsa hükmü ne? Tarafların hakkı hukuku ne?

Anladığım kadarıyla sizin de bir mağazanız var ve siz de mesafeli satış sözleşmesi ile satışlar yapan bir iş veren/patronsunuz. Paylaştığım kanun maddesini yazdığınız şekilde yorumlamanızın başka bir açıklamasını ben bulamıyorum.

Okuduğunuzu taraflı okumayın lütfen.

Tüketiciyle müzakere edilmeden sözleşmeye dahil edilen ve tarafların hak ve yükümlülüklerinde dürüstlük kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme hükümleri, haksız şart olarak adlandırılır

Bunu okuyup da sizin dediğinizi anlamak mümkün değildir.

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,457
49
Anladığım kadarıyla sizin de bir mağazanız var ve siz de mesafeli satış sözleşmesi ile satışlar yapan bir iş veren/patronsunuz. Paylaştığım kanun maddesini yazdığınız şekilde yorumlamanızın başka bir açıklamasını ben bulamıyorum.

Tüketiciyle müzakere edilmeden sözleşmeye dahil edilen ve tarafların hak ve yükümlülüklerinde dürüstlük kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme hükümleri, haksız şart olarak adlandırılır

Kendisine ait bir mağaza yok hukuksal süreçlerde foruma destek verir.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50

Kendime ait bir mağazam yok buna eminim, mağazam olduğu kanaatiniz, beni anlayabilme kriterinizde olduğu gibi mesnetsizdir... Bu sizi son muhataplığımdır. Siz de beni lütfedip muhatap almazsanız, hakkımdaki yanılgılarınıza devam etmemiş, kul hakkına girmemiş olursunuz. Selametle...
Kendisine ait bir mağaza yok hukuksal süreçlerde foruma destek verir.
Anlayan, algısı yüksek olan beni tanımasa da, ne yaptığımı biliyor... Teşekkürler TEKNOwest TEKNOwest

B Çevrimdışı

Başgan

Yeni Üye
16 Haz 2020
32
Kendi üzerinize hakaret ya da olumsuz olarak yazmadığım şeyleri alınınca konu başka yerlere varıyor. Sizi hiç muhatap almadım zaten kişisel olarak sizin kim olduğunuza dair bir bilgim de yok. Ben yazılanlar ve kavramlar üzerinden bazı şeyleri anlamaya anlatmaya çalışıyorum. Kişisel algılayıp olayı bir de kul hakkı yeme suçlamasına getirme tercihiniz de sizindir. Kutsala sığınma trend olduğu için de bir şey demiyorum. Patron olabilirsiniz zengin de olabilirsiniz ben bunu hakaret olarak kullanmam. Allah daha çok versin (kutsala sığınayım ben de). Sadece bu durumdaki tarafların tanımı noktasında kullanıyorum bu kavramları.

Son olarak bir not bırakıyorum buraya kimseyi itham etmiyorum kimse muhatabım değildir kavramsal olarak anlamaya/anlatmaya çalışıyorum:

Noter onaylı sözleşme yapsanız dahi mahkemeler bu sözleşmeye göre değil önce kanunlara göre karar verirler. Yani sözleşme kanuna aykırı mı değil mi ona bakılır. Öyle olmasaydı bir tane dava kazanamazdı tüketiciler. O sözleşmelere bakacak olursanız satıcının zerre sorumluluğu yok zaten hemen hiçbir durumda.

Arkadaşın verdiği kargo örneği güzel bir örnek. Adi kağıda imza attırıyor sorumluluk bize ait değildir diye. Bununla ilgili ulaştırma bakanlığı karayolu taşıma yönetmeliği Madde 22 / d:

"d) Eşya ve kargo taşımacılığı alanında yetki belgesi sahibi olanlar, eşya ve kargoları teslim aldıkları andan teslim edinceye kadar, eşyanın ve kargonun tamamı veya kısmen kaybından, hasarından, korunması ve taşınmasından, güvenliğini sağlamaktan, teslim alınan şeklini muhafaza etmekten sorumludurlar."

Bu yönetmeliğe aykırı kağıt imzalatamazsınız. imzalamazsan kargonu göndermem demek zorbalıktır. Kanunsuzluktur. Gücü kötüye kullanmaktır diyorum.

Benim durumumda 20 gün parayı tutup (halen gelmedi) ürünü önce kargoya teslim edip(bu arada süreçte bu da oldu) sonra sistemde fiyatlandırmada hata oldu siparişinizi iptal ediyoruz demek zorbalıktır diyorum(sözlük tanımı önceki mesajda). Bu durum kanuna uygun mu değil mi diye soruyorum buna benzer tkhkdan kanun maddesi paylaşıyorum(alanım değil uzmanı da değilim o yüzden bilen varsa aydınlatsın diyorum) siz ısrarla diyorsunuz ki sen imza atmışsın kabul etmişsin iyi oku sözleşmeni.

Yaklaşım farkı anlayış ve algılama farkı da oluşturuyor. Ben kanun > sözleşme dediğim için sordum var mı avukat arkadaş forumda emsal davalar kararlar benzer durumlar için bize yol gösterin diye.

Neyse donanımhaber'den sonra tf'ye de kolaylıklar diliyorum.

O Çevrimdışı

Olcay Tekin

Yeni Üye
13 Ocak 2021
8
40
Sanada kolaylıklar kardeş gider yapıyorsun posta koyar gibi konuşup birde forumları kötüler tavır sergiliyorsun burda herkes bilgisi olduğu kadar yada yardımcı olacak fikri varsa yardımcı olmaya çalışıyor kimse senin istediğin veya hosuna gidecek şeyi söylemek gibi bir mecburiyete sahip degil herkes fikrini söylüyor ayrıca tam olarak zaten ne istediğini kimse anlamamıştır çünkü konu başlığını firma magduriyeti aciyorsun fikrimizi söylüyoruz herkesten cok firmanın savunuculuğunu yapıyorsun ben onlarla anlasirim benim aram iyi diyorsun once bir karar ver bence kardeşim.. Ayrıca forum siteleri sana fikirlerini paylaşarak yardımcı olabilir sen bence şikayet var sitesine bir başlık ac en azından firmanın yetkilileri o şikayeti kaldirana kadar senin sikintini gidermek icin seninle irtibat kurmaya mecbur kalır belki sonuç alrsin yine söylüyorum bu kadar güç kazandirirsaniz belli firmalara cok yakin zamanda hicbir küçük isletme kalmaz böyle güç sahibi birkaç firmanın keyfine göre davranması cok normallesir senin gibi ayni sıkıntıyı yaşayıp sesini çıkaramayan yada buralarda yazma imkani olmayan o kadar insan var ki üzücü bir durum...Şahsen ben bu firmadan 2000 TL bandında android bir TV almak yerine IPS panel full hd bir TV alıp birde 128 GB TV box alıp hem iki ayrı esnafa param nasip olmuş olacak hemde daha iyi bir android TV yapmış olucam android tvler hala 10 yıl once kullandığım telefonumdaki RAM ve bellek kadar RAM ve bellek kullanıyor..

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri