8 ayda laptop pilinde %8.2 deformasyon

Karatepe Çevrimdışı

Karatepe

Yeni Üye
25 Haz 2021
29
24
Bu konuyu açtığım gün itibari ile 234 gün önce aldığım laptop pilimin %8.2 kaybı olduğunu farkettim bu oran sizde nasıl merak ediyorum.Bu şekilde devam ederse 2 yılın sonunda garantisi bittiğinde pil kapasitemin %75 kullanabiliceğimi hesapladım.Kısaca 2 yıl sonra yeni bir pil almam gerekicek.Sizdeki pil raporları paylaşırsanız normailmi değilmi anlaşılır aşşağıya bırakacağım linkten bu raporu nasıl yapıcağınızı öğrenebilirsiniz

pil-seviyesi.png

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Laptop'un marka modeli nedir? Sürekli şarjda bırakıldı mı?
Pilde kullanırken yüksek performans & yüksek güç tüketimi yapıldı mı?
Takılan pilin orjinal olduğuna emin miyiz?

Karatepe Çevrimdışı

Karatepe

Yeni Üye
25 Haz 2021
29
24
Laptop'un marka modeli nedir? Sürekli şarjda bırakıldı mı?
Pilde kullanırken yüksek performans & yüksek güç tüketimi yapıldı mı?
Takılan pilin orjinal olduğuna emin miyiz?
sürekli şarjda kaldı tabi arada çıkardım birde bilgisayarda huawei uygulaması vardı kendinden yüklenmiş onda bir özellik vardı şarjda max %70 doldur diye sürekli şarjda olsada max % 70 seviyesinde kaldı pili. Modeli Matebook 14

grezimonk Çevrimdışı

grezimonk

Süper Üye
21 May 2018
647
sürekli şarjda kaldı tabi arada çıkardım birde bilgisayarda huawei uygulaması vardı kendinden yüklenmiş onda bir özellik vardı şarjda max %70 doldur diye sürekli şarjda olsada max % 70 seviyesinde kaldı pili. Modeli Matebook 14
bence bataryaları aşınacak şekilde ayarladıklarından... %80 şarj olacak şekilde ayarlansada aşınıyor...

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
l
6 yıllık lenovo laptop sürekli prize bağlı olraka kullanıyorum. Güç seçeneklerinden pil koruma modu açık ve sonuç %16 batarya yıpranmış :)

Ekran-goruntusu-2021-07-04-164902.png
Lenovo nun bu program ı gerçekten çok güzel.8 yıllık dayımın bilgisayarı da aynı şekilde.

bu arada laptop pilleri cep telefonlarının aksine çok daha az doldur boşalt ömre sahipler. Bunun nedeni pilin içersinde birden fazla hücre olması aslında birden fazla pil yani.

yanlış hatırlamıyorsam 300 400 kaliteli markalarda 500 e döngüye kadar ömürleri var.Bu anlamda bilinenin aksine işiniz olmadığı sürece pilde kullanmayın şarjda kullanın.Zaten şarj tamamlandıktan sonra şebekeden sağlıyor enerjiyi.

Birde bu tarz programlar ile max min deşarj ve şarj ı engellerseniz uzunca süre sağlıklı kalabilir piliniz.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Sürekli şarjda kalması, sadece %70'e kadar doldurmanız sebep olmuş olabilir.
Huawei servisine verin.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri