75 Hz fhd mı yoksa 60 Hz 2k mı?

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
491
40
İyi geceler arkadaşlar. Geçen ay Amazon kampanyasında şu monitörü aldım.

Şimdi de acaba Lg'yi iade edip, 2k diye şu Viewsonic marka şu monitörü mü alsam diyorum?

Viewsonic'in kağıt üzerinde Lg'ye göre üstünlüğü 10 bit renk desteği, boyutu ve 2k olması, eksi tarafı ise LG 1ms, Viewsonic 4ms minimum tepki süresi sunuyor.. Şimdi sorum şu: LG 75 hz'de fhd çözünürlüğü desteklerken, Viewsonic 60 hz'de 2k çözünürlüğü destekliyor. 75hzyi ise maksimum 1280x1024p çözünürlükte destekliyor. Peki ben 60hz - 75hz farkını hisseder miyim günlük kullanımda? Ya da çözünürlük, tepkime süresi, yenileme hızları ve boyut göz önünde bulundurulduğunda bu 2 monitörden hangisini seçmem size mantıklı olur? Hangisi gözlerimi daha az yorar??

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Viewsonic olanı bir kaç aydır kullanıyorum ve gayet memnunum. Boyutu ve 2K olması aynı anda birden çok şey yapmak ya da film dizi izlemek için güzel. Benim panelde 1 tane ölü piksel çıktı ama iade etmedim. Birde bu modelde hemen hemen hepsinde alt iki köşede bir miktar ışık sızması oluyor. Renk doğruluğu ve kalitesi gayet güzel, mat kaplama sayesinde yansıma problemi yapmıyor, parlaklık tatminkar kısaca panel fiyatına göre gayet güzel. Malzeme kalitesi de iyi. Ayağı ve kenar çerçevesi metal. 10bit renk için ayrıca DP kablosu almanız gerekiyor HDMI desteklemiyor birde dahili hoparlörü kullanacaksanız bu monitörden direkt vazgeçin çünkü çok kötü dahili hoparlörleri. Bu fiyat segmentinde birde AOC MVA panel model var onu da değerlendirmenizi öneririm ancak elinizdeki monitörden memnunsanız çok fazla bir fark hissedeceğinizi düşünmüyorum. Göz yorulma konusu çok fazla etkene bağlı ama Viewsonic te mavi ışık filtresi var bu özelliği yazılım ile de sağlayabilirsiniz belki göz yorulmasını bir nebze azaltır tabi monitör sarılık hastalığı olmuş gibi bütün renkler kayık olacak.

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
491
40
Viewsonic olanı bir kaç aydır kullanıyorum ve gayet memnunum. Boyutu ve 2K olması aynı anda birden çok şey yapmak ya da film dizi izlemek için güzel. Benim panelde 1 tane ölü piksel çıktı ama iade etmedim. Birde bu modelde hemen hemen hepsinde alt iki köşede bir miktar ışık sızması oluyor. Renk doğruluğu ve kalitesi gayet güzel, mat kaplama sayesinde yansıma problemi yapmıyor, parlaklık tatminkar kısaca panel fiyatına göre gayet güzel. Malzeme kalitesi de iyi. Ayağı ve kenar çerçevesi metal. 10bit renk için ayrıca DP kablosu almanız gerekiyor HDMI desteklemiyor birde dahili hoparlörü kullanacaksanız bu monitörden direkt vazgeçin çünkü çok kötü dahili hoparlörleri. Bu fiyat segmentinde birde AOC MVA panel model var onu da değerlendirmenizi öneririm ancak elinizdeki monitörden memnunsanız çok fazla bir fark hissedeceğinizi düşünmüyorum. Göz yorulma konusu çok fazla etkene bağlı ama Viewsonic te mavi ışık filtresi var bu özelliği yazılım ile de sağlayabilirsiniz belki göz yorulmasını bir nebze azaltır tabi monitör sarılık hastalığı olmuş gibi bütün renkler kayık olacak.
Yorum için teşekkür ederim. LG monitörü kurdum, ölü piksel testi yaptım ama henüz kullanmadım elimde harici hoparlor olmadığı için. O yüzden yorum yapamayacağım. Benim esas amacım çözünürlük yükseltmek ama kafam biraz Hz olayına takıldı. Çünkü 60-75 Hz arasında bile fark var diyenler mevcut. Ama siz memnunsunuz gördüğüm kadarıyla.

Edit: Şimdi dediğiniz AOC monitöre baktım. 2k, 75 Hz ama 5 MS tepki süresi. 5 ms çok mu kötü?

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Önce şunu sorayım? Kullanım senaryosu ne olacak?
Hertz FPS ilişkisinde yatar bu sorunuzun cevabı.
Sisteminiz oyunlarda 144 FPS veremiyorsa, ve sistem yükseltmeyi düşünmüyorsanız, 144 Hertz almanızın sizin için bir anlamı yoktur.

Baktığınız 2K monitör gerçek 10 BIT renk derinliğine sahip değil. 8 BIT+FRC.

İkisi de PPI olarak alt sınırdalar.
Hangisi daha az göz yorar derseniz, bu ikisi içinden Viewsonic olabilir.
Çünkü 2K çözünürlüğe sahip.
Full HD için üst limit 23-24 inçtir. Üstüne çıkıldığında netlik kaybı başlar, bunu gidermek için de izleme mesafesini artırmanız gerekir.

C Çevrimdışı

coolwhisper 

Aktif Üye
8 Mar 2019
235
56
60 yada 75 veya 120 yahut 144 Hetz bunlar tamamen dijital pazarlama hileleri, takılmayın bunlara, kullanım amacınıza en uygun F/P ürünü alın geçin gidin.

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
491
40
Oyunla işim yok, belki çocuğun veya benim basit oyunlarımız, canlı dersler ve günlük kullanım işleri. Monitör ile aramızda 50cm kadar mesafe var. Aslında Viewsonic ile ilgili yabancı kullanıcılar ghosting olduğundan da bahsetmişler. Tepki süresi ve ekran yenileme hızları ne kadar fark yaratır acaba? Umut Barış Umut Barış

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Yorum için teşekkür ederim. LG monitörü kurdum, ölü piksel testi yaptım ama henüz kullanmadım elimde harici hoparlor olmadığı için. O yüzden yorum yapamayacağım. Benim esas amacım çözünürlük yükseltmek ama kafam biraz Hz olayına takıldı. Çünkü 60-75 Hz arasında bile fark var diyenler mevcut. Ama siz memnunsunuz gördüğüm kadarıyla.

Edit: Şimdi dediğiniz AOC monitöre baktım. 2k, 75 Hz ama 5 MS tepki süresi. 5 ms çok mu kötü?
Eğer oyun oynayacaksanız zaten bu monitörlerin hiçbirini önermem Viewsonic te Freesync yok mesela ben nadiren oyun oynamama rağmen yırtılmalar rahatsız edici olabiliyor. Günlük kullanım için 60-75 hz olayını o kadar fark edebileceğinizi düşünmüyorum. Gecikmede aynı şekilde üreticinin verdiği 1-4-5 ms genelde çok doğru bir ölçüm olmuyor gecikme olarak hepsi birbirine yakındır AOC diğerlerinden biraz daha yavaştır diye tahmin ediyorum. Çözünürlük olarak bir miktar artış olacak ancak monitör de büyüyeceği için PPI değeri yaklaşık %12 artıyor.

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
491
40
Eğer oyun oynayacaksanız zaten bu monitörlerin hiçbirini önermem Viewsonic te Freesync yok mesela ben nadiren oyun oynamama rağmen yırtılmalar rahatsız edici olabiliyor. Günlük kullanım için 60-75 hz olayını o kadar fark edebileceğinizi düşünmüyorum. Gecikmede aynı şekilde üreticinin verdiği 1-4-5 ms genelde çok doğru bir ölçüm olmuyor gecikme olarak hepsi birbirine yakındır AOC diğerlerinden biraz daha yavaştır diye tahmin ediyorum. Çözünürlük olarak bir miktar artış olacak ancak monitör de büyüyeceği için PPI değeri yaklaşık %12 artıyor.
Kafam çok karışık, bazen de harici hoparlör de alacağım için kendime masraf çıkarmayayım diyorum. Bazen de 2k iyidir diyorum ama 2 monitör arasındaki tek fark çözünürlük olmayınca seçin yapmak zorlaşıyor. Sanırım maceraya girmeyeceğim.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Oyunla işim yok, belki çocuğun veya benim basit oyunlarımız, canlı dersler ve günlük kullanım işleri. Monitör ile aramızda 50cm kadar mesafe var. Aslında Viewsonic ile ilgili yabancı kullanıcılar ghosting olduğundan da bahsetmişler. Tepki süresi ve ekran yenileme hızları ne kadar fark yaratır acaba? Umut Barış Umut Barış
Videolar en fazla 60 FPS internette.
60 Hertz yeter ya da 75 Hertz.
Önemli olan kaliteli bir panel almanız.
O da iyi bir kontrast oranı, iyi bir parlaklık seviyesi, gerçek renk derinliği (FRC olmayacak) ve kapsadığı renk paleti ile belli olur.
Ve tüm bunların hepsi de bütçeniz kadar olur.
Maksimum bütçeniz nedir? Ben size önerilerimi yapayım.

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
491
40
Videolar en fazla 60 FPS internette.
60 Hertz yeter ya da 75 Hertz.
Önemli olan kaliteli bir panel almanız.
O da iyi bir kontrast oranı, iyi bir parlaklık seviyesi, gerçek renk derinliği (FRC olmayacak) ve kapsadığı renk paleti ile belli olur.
Ve tüm bunların hepsi de bütçeniz kadar olur.
Maksimum bütçeniz nedir? Ben size önerilerimi yapayım.
2000 lirayı geçmezse iyi olur yani.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
2000 lirayı geçmezse iyi olur yani.
2K isterseniz;

Full HD isterseniz;

Yüksek tazeleme hızı isterseniz;

Bu bütçeye bulabildiğim paneller bunlar.

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
491
40
2K isterseniz;

Full HD isterseniz;

Yüksek tazeleme hızı isterseniz;

Bu bütçeye bulabildiğim paneller bunlar.
Tavsiyeler için teşekkür ederim. Gördüğüm kadarıyla 27 inch için fullhd tavsiye etmiyorsunuz, yanlış mıyım?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Tavsiyeler için teşekkür ederim. Gördüğüm kadarıyla 27 inch için fullhd tavsiye etmiyorsunuz, yanlış mıyım?
Evet, 23 inçten sonra bulanıklaşma pikselleri görebilme başlar çünkü. Keskinlik azalır.
23-24 inç sınır Full HD için.
144 Hertz Philips'i arkadaşıma aldık, fiyatına göre oldukça güzel bir monitör.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri