65" mi 75" mi? Acil tavsiye lazım.

M Çevrimdışı

melodrama

Yeni Üye
5 Mar 2024
19
27
Arkadaşlar merhaba yarın servis tv kurulumuna gelecek. Elimde Grundig 65ghu9000 ve 75ghu9000 modelleri mevcut. İzleme mesafem 3.5m-3.7m civarı. Media markt ve vatanda canlı ölçüm yaptım ve 75" gözüme çok büyük göründü sanki ekranın tamamına odaklanamıyormuşum gibi ama alışırsın diyen arkadaşlarda oldu ne tavsiye edersiniz yaklaşık bu mesafelerden kullanan deneyimi olan var mıdır? (rtings vb deki ölçümler bana pek mantıklı gelmiyor açıkçası)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
4K yani 3840x2160 piksel içerik izlerken gayet yeterli.
1080P'de de TV'nin resim işleme yeteneği ne kadar iyiyse o kadar üzmez.

Olayı şöyle yapacaksınız, 3.7 metreden kaç cm yükseklikte oturuyorsanız TV'ye bakmanız lazım.
Gözlerinizin dışına taşan alanlar varsa izlediğiniz içeriğe odaklanamaz, aksine gözünüzü ve beyninizi yorarsınız.
65 inç isabetli bir tercih olacaktır.

İlk defa farklı boyutta panele geçince elbette alışması zaman alır ama dediğim şey ciddi.
TV'de içerik izlerken görüntüyü tamamen rahatça göremiyorsanız, 75 inç fazladır.

Teknoloji sağ olsun, derinlik sorunu olmadığı için LCD panellerde büyük boyutlar rahatça tercih edilebiliyor.
98 inç bile insanı kendisine hayran bıraktırıyor.
Onu izleyecek salon ve mesafe olacak, o TV'yi alacak gelirin olacak. :hihi

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,570
Mesafe kısa gibi
75" modeli duvara nasıl monte edeceğiz çok önemli.
oturur pozisyonda tam göz hizasına göre monte ederseniz, uzanırken izlemeye çalışırsanız tv alt kısmı çok aşağıda kalacağı için görüş dışında kalacaktır.

Bence kartondan şablon çıkarıp duvara yapıştırarak kontrol edin.

M Çevrimdışı

melodrama

Yeni Üye
5 Mar 2024
19
27
Mesafe kısa gibi
oturur pozisyonda tam göz hizasına göre monte ederseniz, uzanırken izlemeye çalışırsanız tv alt kısmı çok aşağıda kalacağı için görüş dışında kalacaktır.

Sıkıntı şurda baktım tam ortaladığımda standart koltukta göz hizasına gelince yani baya aşağıda kalıyor dediğiniz gibi 🫢

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Mesafe kısa gibi

cozunurluk-farklari2b42aa85e30e8232.png
izleme-mesafesi.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bide bu asma aparatı tam ortasında mı oluyor tv nin acaba

Rtings, reddit vs hatim ettim hocam bu graifklerin hepsine baktım hepsine göre normal hatta küçük bile 🫢
Tabi ki, TV'nin tam ağırlık merkezinde olur.
Vidalar arası mesafe panel boyutu aralığına göre değişir.
VESA standartı olur yüksek ihtimal.
Zaten duvara montaj isterseniz servis size aparatı ücretiyle temin edecektir.

Tabi duvar tipine göre uygun dübel atılması çok önemli.
En ufak bir hata, o televizyonu düşürürse pert eder.

75 gibi panellerin ben uzaktan izlenebilecek paneller olarak düşünürüm.
Yani bu tip panel boyutlarında uzanma TV'ye paralel değil de, TV'ye doğru dikey olursa daha az yorucu olur gibi bir düşünce oluştu kafamda.

Rtings vs siteler elbette bir takım teoriler ve pratiklere göre bu tabloları hazırlıyor ama bence 75 inç artık ayrı bir ligin başlangıcı gibi geliyor bana.
65 de biraz öyle ama onun kurtarma ihtimali daha yüksek.
Ben 65 istiyorum şahsen ama, 10 inç fark için deli fark koyuyorlar.

M Çevrimdışı

melodrama

Yeni Üye
5 Mar 2024
19
27
Hocam ap

Yani bu tip panel boyutlarında uzanma TV'ye paralel değil de, TV'ye doğru dikey olursa daha az yorucu olur gibi bir düşünce oluştu kafamda.

Rtings vs siteler elbette bir takım teoriler ve pratiklere göre bu tabloları hazırlıyor ama bence 75 inç artık ayrı bir ligin başlangıcı gibi geliyor bana.
Ben 65 istiyorum şahsen ama, 10 inç fark için deli fark koyuyorlar

Ben 65 istiyorum şahsen ama, 10 inç fark için deli fark koyuyorlar.
Hocam aparat ücretsiz değil mi? Eski tv im vestel di ve ekstra bi ücret ödememiştim. Uzanmam dediğiniz gibi dik oluyor hocam eski tvyide o şekilde kullanıyordum

Hocam ap

Hocam aparat ücretsiz değil mi? Eski tv im vestel di ve ekstra bi ücret ödememiştim. Uzanmam dediğiniz gibi dik oluyor hocam eski tvyide o şekilde kullanıyordum
Müşteri hizmetlerini aradığımda askı aparatının ücretsiz olarak temin edildiği bilgisini aldım şimdi

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt