65 inc tv önerisi

M Çevrimdışı

Mistawhite

Yeni Üye
25 Tem 2024
2
24
Bütçem 25 k aklımda çok fazla model var ve araştırdıkça çoğalıyor. İzleme mesafesi 4 5 metre olan bir odaya alınacak. Aklımdaki modeller.
TOSHIBA 65QA5D63DT
TCL P735
TCL C645 bunu alırsam 55 inc alabiliyorum bütçem ile çeşke 65 inc 25k ya olsa da aklımdaki tüm sorular giderdi direkt bunu alırdım
Vestel QA97O0
SAMSUNG AU8000 çeşke buda 25 k ya 65 inc olsa
Evet ve daha fazlası siz ne önerirsiniz

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
1,049
29
SAMSUNG AU8000 çeşke buda 25 k ya 65 inc olsa

QLed ile sıradan likit kristaller arasında görüntü kalitesi anlamında biraz ciddi bir fark var. Bu bağlamda diğer seçeneklerdeki qled'in karşısında Samsung'un bu modelini önermiyorum. O listede muadil olarak Samsung 65q60c veya 65q60d olması gerekiyor. Fiyata göre sıralandığında da haliyle en pahalısı olacaktır.

65q60d için Mediamarkt'a ve Vatan Bilgisayar'a gidip "ikna etmeye çalışmak için" ne önerebileceklerine bakmanızı öneririm. Modeller 2024 olduğu için bazen taksit kampanyalarıyla falan bu enflasyon ve faiz ortamında göründüğünden daha uygun fiyata gelebiliyorlar.

Diğer TV'leri iyi tanımadığım için çok fikir veremiyorum genel anlamda ancak görüntü kalitesi anlamında TCL P735 ve Samsung AU8000'i listeden çıkarmanızı öneririm. Birileri "çok az fark var" derse de dinlemeyin, şahsen renk doygunluğu farkı bariz.

Quantum Dot olayının nasıl çalıştığını araştırırsanız ulaşacağınız sonuç, klasik likit kristallerde iyi görüntü için çok iyi yazılım gerekmesi ancak qled teknolojisinde tam tersine görüntünün en doğal halinin bile iyi görüntü verebileceğidir. Bu nedenle daha özgürce parlaklık arttırabiliyorlar ve görüntü geliştirme özellikleri daha iyi çalışıyor. Qled'den daha iyi olduğu iddia edilebilecek tek teknoloji oled'dir fakat qled'in doğal görüntü kalitesi oled'den de iyidir.

R Çevrimdışı

ridw0n 

Aktif Üye
8 Ağu 2022
431
ben 2022 yılında samsung 65bu8500 aldım halada sorunsuz kullanıyorum.

O zamanlar samsung 65 qledler arasında kalmıştım Q80b vardı arada 9 bin oynuyordu ben tercihimi UHD den yana kullandım tv panelinde toz çıktı samsung servis geldi baktı yenisiyle değişimi yapıldı.

netflix prime kullanıyorum netflix hd paket kullanmama rağmen görüntü iyi konsol olarak ps4 pro kullanıyorum.

kısacası uhd bana yetiyormuş :)

tabi ki qled oled neoqled almak isterdim ama 80 binde bir tv ye vermek bana göre değil.

2024 samsung modelleri DU serisi olarak başlıyor panel araştırması yaparak bakabilirsiniz bütçeyi 30k yapın bence 30k nında üzerine çıkmayın.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,617
40
Quantum Dot olayının nasıl çalıştığını araştırırsanız ulaşacağınız sonuç, klasik likit kristallerde iyi görüntü için çok iyi yazılım gerekmesi ancak qled teknolojisinde tam tersine görüntünün en doğal halinin bile iyi görüntü verebileceğidir. Bu nedenle daha özgürce parlaklık arttırabiliyorlar ve görüntü geliştirme özellikleri daha iyi çalışıyor.
Öyle bir şey yok Ömer, Qled tek başına bir cihazı diğerinden üstün yapmaz. Bknz. Sony X95L vs Samsung QN95C. Sony X95L'de Quantum Dot yok fakat bana göre şu an dünyanın en başarılı Mini Led televizyonudur.

Aslında tam aksine, Qled görüntüyü biraz doğallıktan uzaklaştırır, renk satürasyonunu normalin dışında zenginleştirir. Qled ile futbol maçı aç mesela, sahadaki çimler normalin dışında yeşil olur.

Qled bir artıdır fakat tek başına bir şey ifade etmez. Kullanılan panel kalitesi ve en önemlisi görüntü işleme motoru ve yazılımdır. Bu işte şu an bence en iyisi Sony'dir, Bravia deyince herkes anımsar sanırım.

Sony'nin Local Dimming algoritması Samsung'tan daha iyidir mesela. Daha az sayıda karartma bölgesi ile çok daha fazla sayıda karartma bölgesi bulunan farklı marka tv modellerinden daha başarılı sonuç verebilir.

Qled olması parlaklığın özgürce arttırılmasına da çok imkan tanımaz. Aşağıda Samsung QN95C ile Sony X95L kıyaslaması var. Sony'de Qled olmamasına rağmen 100% ekrandaki zirve ve sürekli verebildiği parlaklık oranlarına bakarsan, Samsung'un içinden geçtiğini görebilirsin. Aynı zamanda, daha az karartma bölgesine rağmen Samsung'tan daha başarılı görüntü sunması da işi yazılıma ve görüntü işleme motoruna çıkarıyor.

Ayrıca, yüksek parlaklık iyidir ama asıl maharet onu kontrol edebilmektir. Bir araba 180 km/saat hız ile giderken, 90 ile gittiği güven ve yol tutuşunu verebiliyor mu o önemli. Televizyonlarda da durum buna benziyor. Tamam 2.000 nit parlaklık veriyorsun ama o parlaklığı ne kadar sürdürebiliyorsun ? Ve o parlaklığı verirken satürasyonu ne kadar koruyabiliyorsun, ışık saçılmasını ne derece kontrol edebiliyorsun, siyahları ne düzeyde koruyabiliyorsun ? Mesele sadece Qled'den ibaret olsaydı kimse Sony falan almaz herkes TCL alırdı 🙂

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,617
40
M Mistawhite Hocam, 25.000 TL'ye düzgün tv yok maalesef. Açık konuşmak gerekirse o paraya artık telefon bile alamıyorsunuz.

Şimdi, izleme alışkanlıklarınızı bilmiyorum ama, TCL'in P serisini almanızı önermem. O bütçeye alacağınız Samsung vb. global markaların ürünleri de düşük kalitede oluyor. Vestel grubundan bir model tercih ederseniz, en azından servis kalitesi sizi üzmez. Daha yüksek görüntü kalitesi isterseniz de bütçeyi arttırmanız gerekir.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
1,049
29
Öyle bir şey yok Ömer, Qled tek başına bir cihazı diğerinden üstün yapmaz. Bknz. Sony X95L vs Samsung QN95C. Sony X95L'de Quantum Dot yok fakat bana göre şu an dünyanın en başarılı Mini Led televizyonudur.

Aslında tam aksine, Qled görüntüyü biraz doğallıktan uzaklaştırır, renk satürasyonunu normalin dışında zenginleştirir. Qled ile futbol maçı aç mesela, sahadaki çimler normalin dışında yeşil olur.

Qled bir artıdır fakat tek başına bir şey ifade etmez. Kullanılan panel kalitesi ve en önemlisi görüntü işleme motoru ve yazılımdır. Bu işte şu an bence en iyisi Sony'dir, Bravia deyince herkes anımsar sanırım.

Sony'nin Local Dimming algoritması Samsung'tan daha iyidir mesela. Daha az sayıda karartma bölgesi ile çok daha fazla sayıda karartma bölgesi bulunan farklı marka tv modellerinden daha başarılı sonuç verebilir.

Qled olması parlaklığın özgürce arttırılmasına da çok imkan tanımaz. Aşağıda Samsung QN95C ile Sony X95L kıyaslaması var. Sony'de Qled olmamasına rağmen 100% ekrandaki zirve ve sürekli verebildiği parlaklık oranlarına bakarsan, Samsung'un içinden geçtiğini görebilirsin. Aynı zamanda, daha az karartma bölgesine rağmen Samsung'tan daha başarılı görüntü sunması da işi yazılıma ve görüntü işleme motoruna çıkarıyor.

Ayrıca, yüksek parlaklık iyidir ama asıl maharet onu kontrol edebilmektir. Bir araba 180 km/saat hız ile giderken, 90 ile gittiği güven ve yol tutuşunu verebiliyor mu o önemli. Televizyonlarda da durum buna benziyor. Tamam 2.000 nit parlaklık veriyorsun ama o parlaklığı ne kadar sürdürebiliyorsun ? Ve o parlaklığı verirken satürasyonu ne kadar koruyabiliyorsun, ışık saçılmasını ne derece kontrol edebiliyorsun, siyahları ne düzeyde koruyabiliyorsun ? Mesele sadece Qled'den ibaret olsaydı kimse Sony falan almaz herkes TCL alırdı 🙂
Reis ben zaten qled her zaman daha iyidir demiyorum, qled doğası gereği yazılım desteği olmadan daha iyidir diyorum.

Yani qled bir tv fazla pahalı olmasa bile iyi görüntü verebilir. Muhalif örnek olarak en pahalı tvleri göstermişsin 😂

Qled kristallerinin içerisindeki sıvı o renkleri tam olarak doğru renkte veriyor. Algoritmadan gelen görüntüyü birebir gösterebiliyor. Bunu ne oled ne de klasik likitler yapabiliyor. İkisinde de yazılım desteği gerekiyor.

Zaten bu bağlamda en üst seviye cihazların oled olmadan oled kalitesi sunabilmesi gibi qled olmadan qled kalitesi sunabilmesi mümkün. O bence başka bir konu.

Giriş seviye cihaz alınacaksa teknolojisi qled olmalı. Söylediklerim yanlış değil.

Qled bir panelde arka ışığın parlaklığı ayarlanırken sadece bu parlaklığın ayarlanması yeterli olurken hem oledde (tabi kendi parlaklıkları) hem de qledde yazılımın renk kodlarıyla da oynaması gerekir. Aynı rgb ile her parlaklıkta aynı rengi veremez. İşin içinde filtreler vesaire de var da o kadar detaya gerek yok.

Benim savunduğum nokta en ilkel haliyle en iyisinin qled olması ve bu nedenle de o fiyat seviyesinde klasik lcd seçilmemesi gerektiği.

Senaryoya başka değişkenler girdiğinde işlerin değişmesi doğal. Fakat yine de teorik olarak aynı fiyattaki üç panelden en iyisinin qled olan olma ihtimali daha yüksektir. Bunu klasik likitlerle çalışan bir panele kaptıran markanın kendi ayıbıdır.

Buna ek detay olarak iki lcd paneli üst üste koyan mükemmel siyahları ve çok yüksek renk doğruluğunu gösteren profesyonel monitörleri de katabiliriz zaten. Onlar da qled değiller ama yerlerine oled koyulamıyor. Vakti geldiğinde yerlerini olede değil qlede devredecekler. Ama bugün onların klasik lcd olması qledin teknolojik avantajını ortadan kaldırmıyor. Onların görüntü kalitesi de 95'li TV modellerinin çok üzerinde illa örnek gerekiyorsa 😂

Ben bu konuda GPT-4o'dan da fikir aldım birşeyleri yanlış yorumlamış olabilme ihtimalime karşı,

QLED ve Yazılım Desteği
QLED Teknolojisi
: Quantum Dot teknolojisi, yüksek parlaklık ve geniş renk gamı sağlamak için geliştirilmiştir. Quantum Dot materyalleri, geleneksel LCD'lere göre daha saf ve yoğun renkler üretebilir. Bu, QLED TV'lerin doğal olarak daha canlı ve parlak renkler sunabilmesine olanak tanır.
Yazılım Desteği: QLED TV'lerin renk doğruluğu ve parlaklık performansı genellikle donanım özelliklerine dayalıdır. Ancak, yazılım optimizasyonları (örneğin, renk kalibrasyonu, HDR işleme) yine de görüntü kalitesini artırabilir. Fakat QLED'lerin temel avantajları donanımdan kaynaklandığı için, yazılım kalitesi düşük olsa bile genellikle iyi bir performans sunabilirler.

Diğer Paneller ve Yazılım Desteği
LCD Teknolojisi
: LCD paneller, LED arka aydınlatmayı kullanarak görüntü oluşturur. Renk doğruluğu ve kontrast, panelin kalitesine ve kullanılan yazılım optimizasyonlarına büyük ölçüde bağlıdır. İyi bir yazılım desteği, renk kalibrasyonu ve görüntü işleme açısından LCD'lerin performansını önemli ölçüde artırabilir.
OLED Teknolojisi: OLED paneller, her pikselin kendi ışığını yayması sayesinde mükemmel siyah seviyeleri ve yüksek kontrast sunar. Ancak, renk doğruluğu ve genel görüntü kalitesi, panel kalitesine ek olarak yazılım optimizasyonlarından da etkilenir. Yazılım desteği, renk yönetimi ve HDR işleme gibi konularda OLED'in performansını artırabilir.

Yazılım Kalitesinin Belirsiz Olduğu Durumlar
Yazılım kalitesinin belirsiz olduğu senaryolarda, QLED TV'ler donanım temelli avantajları nedeniyle daha güvenilir bir seçim olabilir:
Donanım Temelli Performans: QLED'lerin yüksek parlaklık ve geniş renk gamı sunabilmesi, büyük ölçüde Quantum Dot materyallerinin doğal avantajlarından kaynaklanır. Bu nedenle, yazılım optimasyonları olmasa bile genellikle iyi bir performans sağlarlar.
Yazılım Kalitesine Bağımlılık: LCD ve OLED TV'ler, yazılım optimizasyonlarına daha bağımlı olabilir. Özellikle renk doğruluğu ve görüntü işleme açısından yazılım kalitesi önemli bir rol oynar.

Sonuç
Yazılım kalitesinin belirsiz olduğu durumlarda, QLED TV'ler daha garantici bir seçim olabilir. Yüksek parlaklık, geniş renk gamı ve genel donanım performansı nedeniyle, yazılım desteği düşük olsa bile iyi bir görüntü kalitesi sunma olasılığı daha yüksektir. Bu bağlamda, yazılım optimizasyonları olmadan bile renk doygunluğu ve parlaklık açısından tatmin edici bir deneyim sunabilirler.

Son düzenleme:
Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,617
40
Ömer Çolak Ömer Çolak Diğer konularda haklısın, ben sadece bana uymayan kısımlarda fikirlerimi belirttim 😀

Bu arada W Winston bana Sony X95L'nin de Qled olduğunu söyledi ki o diyorsa doğrudur. Fakat bu Sony'nin resmi sitesinde falan hiç belirtilmemiş. Samsung'un Qled'i bağıra bağıra belirtmesi ve Sony'nin gizli tutması da çok ilginç.

Zaten Qled diye isimlendirilmesinin sebebi de insanların Oled ile karıştırmasını sağlayıp pazar payını kendilerine çekmekti. 90'lı yıllarda popüler olan Sony Walkman'ların çakmasını üretip SQNY diye marka çıkarmak gibi 😀

Yani aslında Qled bir artı ama bence öyle ahım şahım bir etkisi yok. Quantum Dot olmadan da yüksek parlaklıklara çıkabilirsiniz, ona göre backlight kullanırsınız. Açıkçası sırf Qled var diye bir modeli diğerine tercih etmem, önce diğer özelliklerine bakarım.

Düşük model alacaklar için ise Qled'li olanı tercih etmek belki bir nebze faydalı olabilir. Zaten genelde buna yönelik tavsiyeler veriyoruz. Arkadaşın listesindeki yerli üretim modeller de (Toshiba ve Vestel) Qled destekli.

Oled'e rakip olacak ve onu geçecek tek bir şey var o da Micro Led. İşte o zaman kusursuz ekranlar görebiliriz. Mükemmel siyahlar, sıfır ışık saçılması, yüksek renk gamutu, yanma riski olmadan yüksek parlaklıklar.

M Çevrimdışı

Mistawhite

Yeni Üye
25 Tem 2024
2
24
M Mistawhite Hocam, 25.000 TL'ye düzgün tv yok maalesef. Açık konuşmak gerekirse o paraya artık telefon bile alamıyorsunuz.

Şimdi, izleme alışkanlıklarınızı bilmiyorum ama, TCL'in P serisini almanızı önermem. O bütçeye alacağınız Samsung vb. global markaların ürünleri de düşük kalitede oluyor. Vestel grubundan bir model tercih ederseniz, en azından servis kalitesi sizi üzmez. Daha yüksek görüntü kalitesi isterseniz de bütçeyi arttırmanız gerekir.
Maalesef max bu bütçem

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
1,049
29
Ömer Çolak Ömer Çolak Diğer konularda haklısın, ben sadece bana uymayan kısımlarda fikirlerimi belirttim 😀

Bu arada W Winston bana Sony X95L'nin de Qled olduğunu söyledi ki o diyorsa doğrudur. Fakat bu Sony'nin resmi sitesinde falan hiç belirtilmemiş. Samsung'un Qled'i bağıra bağıra belirtmesi ve Sony'nin gizli tutması da çok ilginç.

Zaten Qled diye isimlendirilmesinin sebebi de insanların Oled ile karıştırmasını sağlayıp pazar payını kendilerine çekmekti. 90'lı yıllarda popüler olan Sony Walkman'ların çakmasını üretip SQNY diye marka çıkarmak gibi 😀

Yani aslında Qled bir artı ama bence öyle ahım şahım bir etkisi yok. Quantum Dot olmadan da yüksek parlaklıklara çıkabilirsiniz, ona göre backlight kullanırsınız. Açıkçası sırf Qled var diye bir modeli diğerine tercih etmem, önce diğer özelliklerine bakarım.

Düşük model alacaklar için ise Qled'li olanı tercih etmek belki bir nebze faydalı olabilir. Zaten genelde buna yönelik tavsiyeler veriyoruz. Arkadaşın listesindeki yerli üretim modeller de (Toshiba ve Vestel) Qled destekli.

Oled'e rakip olacak ve onu geçecek tek bir şey var o da Micro Led. İşte o zaman kusursuz ekranlar görebiliriz. Mükemmel siyahlar, sıfır ışık saçılması, yüksek renk gamutu, yanma riski olmadan yüksek parlaklıklar.
A-dan Z-ye katılıyorum QLED isimlendirmesi dahil çünkü olması gereken bence QDOT 😂

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
1,049
29
Quantum Dot olmadan da yüksek parlaklıklara çıkabilirsiniz, ona göre backlight kullanırsınız.
Renk doygunluğu problem klasiklerde 😂

Bu arada yanma riski maalesef yine olur ama azalır. Teorik olarak herhalde 3'te birine falan iner. Ledler eskidikçe parlaklık kaybediyorlar ve o burningin sebebi de biraz o. Şimdi güncel tvler tüm ledler eşit eskisin diye bazı hileler yapıyorlar veya eskimeyi emule eden bazı sözde özellikler ekliyorlar. Micro ledde de haliyle parlaklığı ayarlanan bir led olacağı için ve siyahlarda tamamen kapananlar daha az eskiyeceği için yine eskimeler olur.

Mükemmel panel için en iyi çözüm ışık sızmasız kristaller. Bu da dual cell lcd. Eskime yok, ışık sızması yok, qled kullanılırsa yüksek renk gamutu var, local dimming yoksa yanma riski de yok ki local dimming gerekmiyor. Fakat bu ekranlarda soğutucu fanı oluyor ve çok yüksek backlight gerekiyor. Bu da enerji tasarrufuna olumsuz yansıyor.

Want a black kıvamında soğuran bir dördüncü arka likit falan çıkana kadar bekleyeceğiz gibi gözüküyor bu bağlamda da. Ekranda ne kadar local dimming çözünürlüğü varsa yanıklar da o kadar belirgin oluyor.

--- Dipnot
Canım sıkılıyordu, gezerken yeni yanıt oluşturdum 😂

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,617
40
Maalesef max bu bütçem
Anladım. O zaman benim önerim Vestel veya Arçelik grubundan bütçene göre bir model alman olur. Vestel QA9700, Q9900 gibi mesela. Tek sıkıntı bu televizyonların genellikle karma panel ile gelmesi. Mesela TCL sadece VA kullanıyor. Vestel de ise çoğunlukla IPS olsa da karma panel ile üretim yapılıyor.

İsterseniz TCL P serisi de bakabilirsiniz ama ben sadece C serisi öneririm.

R Çevrimdışı

ridw0n 

Aktif Üye
8 Ağu 2022
431
Anladım. O zaman benim önerim Vestel veya Arçelik grubundan bütçene göre bir model alman olur. Vestel QA9700, Q9900 gibi mesela. Tek sıkıntı bu televizyonların genellikle karma panel ile gelmesi. Mesela TCL sadece VA kullanıyor. Vestel de ise çoğunlukla IPS olsa da karma panel ile üretim yapılıyor.

İsterseniz TCL P serisi de bakabilirsiniz ama ben sadece C serisi öneririm.

samsung crystal uhd ler nasıl fiyat olarakda 30 bin bütçeyle memnun etmezmi karma panel hkc sdp va üretiliyor galiba.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,617
40
samsung crystal uhd ler nasıl fiyat olarakda 30 bin bütçeyle memnun etmezmi karma panel hkc sdp va üretiliyor galiba.
Yüksek ihtimalle memnun eder ama arkadaşın bütçesini aşabilir, 25K bütçem var diyor.

Bir de giriş seviyesi Samsung'ların en büyük dezavantajı parlaklık bakımından çok zayıf olmaları, 300 nit'i bile bulamıyorlar. Gece ışıkları söndürüp film izlemek için ideal, gündüz aydınlık ortamda biraz karanlık kalır.

M Mistawhite İsterseniz 29.000 TL'ye Samsung 65DU7000 mevcut. Yukarıda bahsettiğim üzere, parlaklık olarak biraz zayıf bir tv. Onun dışında fiyatına göre güzel sayılır. VA panel olduğu için doğal kontrastı yüksek.

Geri
Üst Alt