55'' 140 EKRAN ÇEŞİTLİ MODELLERLE TEST İZLENİMLERİM.

F Çevrimdışı

fottili 

Aktif Üye
27 Şub 2018
76
Geçtiğimiz hafta sonu bazı televizyonları  kendi çapımda test etme imkanım oldu. Test dediğim , hareketli görüntülerde ki yüzeysel bir performans değerlendirmesi desem doğru olur.  Kapsamlı ve televizyonların  tüm özelliklerin kıyaslandığı bir test değil yani. Elimde USB 3.0 özellikli bir bellek var ve içinde başka forumda zamanında yazmış bir üstadın test için önerdiği 1280 x544 pixel çözünürlükte bir video  var. Full hd çözünürlükte diyebiliriz . Bu video daha çok motion olarak paneli test etmeye yarayan bir görüntü. Tek tek gelişmiş ayar yapamadığım için , USb  taktığım tüm modellerde oyun modunu açarak görüntüyü izliyorum. Görüntüyü izliyorum dediğim , tüm TV'leri mağaza şartlarından dolayı aynı açı ve uzaklıkta izleme şansım olmuyor.  O yüzden izlenimlerimin subjektif olduğunu söylemek isterim.
          Test videosu oynattığım tüm modeller 55'' ekran boyutundaydı. ilk olarak Vestel 55UD9650'ye taktım motion olarak bence oldukça iyi bir iş çıkardı. Özellikle mağazaya özel indirimle 3500 tl 'ye alınabilecek bir televizyon için tahminlerimin ötesinde diyebilirim.( bu modelin @Ado üstadın açtığı konuda ki xxxxx seri numaralı panel olup olmadığını bilmiyorum , çünkü panelin seri numarasına bakmadım).Sonrasında Sony modellerine geçtim. Oyun modunu , bu televizyonlarda açamadılar , herhalde harici cihaz takınca bu mod aktif oluyor , yada bulamadılar emin değilim açıkçası.   55XE9305 modelinde yaptığım deneme , sanırım en vivid , renk patlamalı mod daydı. Doğal olarak  televizyon tam anlamıyla çuvalladı diyebilirim.Sonrasın da 55XE9005 modeline taktım , daha soft bir görüntü ayarında  , Vestel'e yakın derecede iyiydi. Oyun moduna alabilseydik daha iyi iş çıkarabileceğini söylemek hata olmaz .Sonrasında full hd  LG 55EG9a7 Oled tv de denedim görüntüyü. Oyun modun da , açıkçası en iyi görüntüyü bu televizyon verdi ve görüntüdeki  titreme minimum sevideydi .Sonrasında LG 55 B7 oled 4k modeli denedim.İlk olarak canlı mod da , Tv yine çuvalladı . Oyun moduna aldığımda ise Full Hd EG'nin kadar olmasa bile yakın bir performans verdi.
  Sonrasında Samsung 55MU9000 modelini oyun modun da denedim.En zayıf halka olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Açıkçası hüsran oldu benim için.9000 serisi bir Samsung modelinden bu denli vasat altı performans beklemiyordum.

Kısaca değerlendirmeye kendimce 10 üzerinden puanlama yaparsam .
1-  LG full hd 55eg9a7  oled tv'ye --9 --veririm.(bu modelin bana göre en iyi olmasının sebebi çözünürlüğünün oynattığım video ile uyumlu olması.Açıkçası 4k bile olsa dünyanın en gelişmiş televizyonların biri LG B7 oled full hd görüntüyü orjinal bir Full Hd oled tv  kadar iyi oynatamadı)
2- LG B7 oled 4k  --8.5--
3- Sony XE9005   --8--  (oyun modu aktif edilseydi daha iyisi olurdu diye düşünüyorum.)
4-Vestel 9650      --8-- ( fiyatına göre çok iyi iş çıkarttığını rahatlıkla söyleyebilirim)
5-Samsung mu 9000  --6.5-- 

Bunların dışında kendi kullandığım başka boyutta LG 49uf8507 TV için 7.5 veririm.

Genel anlamda değerlendirmelerim bahsettiğim gibi subjektif kriterlere dayanıyor.Belki yanlış hatırladığım noktalar olmuştur.Sonuçta denemek bedava :sırıtma:

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Elinize sağlık, Potansiyel alıcılar için gayet güzel bir fikir konusu olmuş :ok:

Geri
Üst Alt