4K video izleme

S Çevrimdışı

simeli

Aktif Üye
15 Tem 2023
58
57
Merhaba arkadaşlar,

Monitörüm max 1920x1080 çözünürlüğü desteklediği halde, youtube'daki 4k videoları izleyebiliyorum. Üstelik eskitip monitörümde ve sistemimde de, zaman zaman takılmalar olsa da gene iyi kötü izleyebiliyordum.
Şimdi ise takılma da yok. Monitör desteklemediği halde, bu nasıl olur ?

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,604
Panelin çözünürlüğü ne ise onu izlersiniz gelen sinyal aşağı çözünürlükte olsa yada daha yüksek çözünürlükte sinyal panele eşitlenir. Yükseltme yada düşürme yaparak panel çözünürlüğüne uygular. Bu FPS içinde geçerli panel 60 Hz ise 60 Hz den yukarı göstermez. 60 kareyeye kadar işler. Yazılan yada bilgi adında sadece yazıdır . Örneğin Çinliler bu aralar 60 Hz link panellere 120 Hz gösteriyor diye reklam yapıyorlar. Bu değişik oyunlarla reklam. Panel göstermez. Ama sinyali alır. Bakıyorsun. Hdmı 2.0 bu porttan 4k 120 kare geçmez. Bant genişliği yetmez. 2.1 hdmı girişi olması lazım. Bunda da ekran çözünürlüğü 2160p 1080 düşürüp. Bant genişliği ni düşürüp porttan sinyali geçiriyor.
Kısaca panelin çözünürlüğü yada Herz ne ise onu izlersin.

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,623
Panelin çözünürlüğü ne ise onu izlersiniz gelen sinyal aşağı çözünürlükte olsa yada daha yüksek çözünürlükte sinyal panele eşitlenir. Yükseltme yada düşürme yaparak panel çözünürlüğüne uygular. Bu FPS içinde geçerli panel 60 Hz ise 60 Hz den yukarı göstermez. 60 kareyeye kadar işler. Yazılan yada bilgi adında sadece yazıdır . Örneğin Çinliler bu aralar 60 Hz link panellere 120 Hz gösteriyor diye reklam yapıyorlar. Bu değişik oyunlarla reklam. Panel göstermez. Ama sinyali alır. Bakıyorsun. Hdmı 2.0 bu porttan 4k 120 kare geçmez. Bant genişliği yetmez. 2.1 hdmı girişi olması lazım. Bunda da ekran çözünürlüğü 2160p 1080 düşürüp. Bant genişliği ni düşürüp porttan sinyali geçiriyor.
Kısaca panelin çözünürlüğü yada Herz ne ise onu izlersin.
Hayır, bilgisayarda olan öyle bir şey değil.
O sizin dediğiniz şey çözünürlük ölçekleme olur.

1920x1080 panelde 4K video açtığınızda artan keskinliğe dikkat edin derim.
1920x1080 bir çerçeveye 4K video sığdırmış olursunuz.

1080P panele 4K sinyal gönderirseniz, desteklenmeyen çözünürlük vs uyarı alırsınız.
1080P panelde elbette doğal (native) 4k izleyemezsiniz, o kadar piksel yok çünkü fakat 4K video izlediğinizi anlayacak kadar keskinlik artışı olur.
Yani buradaki olay rendering ile ilgili, sizin bahsettiğiniz olay ise upscaling veya downscaling yani ölçekleme olayıdır.

Mesela 60 Hz paneli bilgisayara taktınız fakat yenileme hızı kısmında 500-1000 hz gibi absürt seçenekler görürsünüz.
Bu tamamen EDID verisinin (veya başka bir verinin) hatalı gitmesinden kaynaklanır.
60 Hz panel belki daha yüksek tazeleme ile sürülebilir ama bu tamamen o panele bağlı TCON, control board veya mainboard'un yapabileceği bir iştir.
Kaynak cihazdan gelen veri çıktısıyla yapılabilecek bir şey değil bence.

Takılma muhtemelen yazılımsaldır. S simeli

E Çevrimdışı

efsaneromeo

Aktif Üye
23 Haz 2023
73
39
Ben i5 4.Nesil Leptopumda 4K filmler açınca donuk donuk gösteriyordu. Şimdi i5 12.nesil Masüstü bilgisayarım var. 4k HDR filmleri rahatlıkla açıyor. Donma, takılma...vs yok. Sırf bunu yapabilmek için ekran kartı alacaktım. Günümüzde ekran kartları bayağı pahalı. Ama gerek kalmadı. Görüntü cam gibi. Monitör 1080p olduğundan tabi ki 4k izlemiyorum ama 4k keyfi için TV den izlerim zaten. Amacım farklı.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Ben i5 4.Nesil Leptopumda 4K filmler açınca donuk donuk gösteriyordu. Şimdi i5 12.nesil Masüstü bilgisayarım var. 4k HDR filmleri rahatlıkla açıyor. Donma, takılma...vs yok. Sırf bunu yapabilmek için ekran kartı alacaktım. Günümüzde ekran kartları bayağı pahalı. Ama gerek kalmadı. Görüntü cam gibi. Monitör 1080p olduğundan tabi ki 4k izlemiyorum ama 4k keyfi için TV den izlerim zaten. Amacım farklı.
Aslında 4k teknolojisi ile büyük panel bir araya gelince bir yandan Upscaling' te devreye giriyor. Duruma göre monitörde izlediğiniz 4k, panel tamamen desteklemese bile upscaling (Yukarı ölçekleme) olmadığı için daha keskin ve net görüntü verir.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
S simeli Yine FHD olarak izliyorsunuz, sadece 4K'dan downscale yapıyor sistem.

Zaten fiziksel olarak FHD monitörde 4K izlemeniz mümkün değil. FHD'de yaklaşık 2 milyon kadar piksel var, 4K'da ise 8 milyon adet mevcut. 8 milyon tane noktayı 2 milyon noktanın içerisinde göstermeniz için sıkıştırmanız gerekir. Sistem de bunu yapıyor, her 4 piksel tek piksele sıkıştırılıyor.

Bendeki monitörde FHD ve az önce 4K video açıp denedim.
4K_Video_EDT.jpg

Viewport / Frames = Cihazın oynattığı çözünürlük (Gördüğün üzere FHD oynatabiliyor.
Current / Optimal Res = Videonun orjinal çözünürlüğü (3840x2160)

4K_Video.jpg

FHD videoda ise her iki kısmın da 1920x1080 olduğunu görebilirsin;
FHD_Video_EDTc49aeaad030c9ba0.jpg

FHD_Video.jpg

Sen 4K olarak oynatsan bile monitör FHD oynatıyor. 4K'dan downscale yaptığı için görüntü daha keskin gelebilir.

Youtube videosu oynatılırken videonun üzerine sağ tıklayıp, meraklısı için istatistikler'e girersen, orada detaylara bakabilrisin.

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,623
4K işleyebilecek bir işlemci değil.
Çünkü bunu yapacak CODEC'i donanımsal olarak çözecek donanım yok o bilgisayarda.
Şimdiki işlemciniz AV1 bile çözebilir.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
FHD'den keskin ise FHD değildir.
Bitrate artışından farklı bir durum bu.
Bitrate konusunda haklısın. 4K olarak oynatması teknik olarak mümkün değil, 4K'yı downscale edip FHD'ye dönüştürür. Yukarıda açıklamasını yaptım.

Youtube üzerinden şunun gibi örnek video açıp kontrol edebilirsin. Hem FHD hem de 4K'da video özelliklerine girip çözünürlüğü kontrol et, 4K oynatırken de çözününürlüğün 1920x1080'de kalacağını göreceksin. .

Hatta videoyu izlerken sayfayı küçültürsen çözünürlük hemen değişiyor yani sistem o an izlenen çözünürlüğü gösteriyor;
sssss28bf851792cbae83.jpg

Geri
Üst Alt