49UB8300 Harici ses sistemi sorunu

G Çevrimdışı

gokhangedik

Yeni Üye
24 Mar 2019
8
37
Arkadaşlar Merhaba,
Vestel 49UB8300 model televizyonum var TV'ye harici ses sistemi bağladığım zaman TV kendi sesini kesmiyor, TV kumandası ile ses sisteminin sesini kontrol edemiyorum.
Vestel fabrika ile bile görüştüm yapacak birşey yok bu modeler böyle diyor. Konu ile ilgili fikri yada çözümü olan varmı? Teşekkürler :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Menu ye basın, 4725 tuşlayın. Çıkan ekranın fotoğrafını ve televizyonun arkasındaki etiketin fotoğrafını atın.
Belki yazılımla düzeltilebilir.

G Çevrimdışı

gokhangedik

Yeni Üye
24 Mar 2019
8
37
Hocam yükledim, inş düzelir..

49ub8300.jpg
tv-etiket.jpg

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Arkadaşlar Merhaba,
Vestel 49UB8300 model televizyonum var TV'ye harici ses sistemi bağladığım zaman TV kendi sesini kesmiyor, TV kumandası ile ses sisteminin sesini kontrol edemiyorum.
Vestel fabrika ile bile görüştüm yapacak birşey yok bu modeler böyle diyor. Konu ile ilgili fikri yada çözümü olan varmı? Teşekkürler
MB 90 için bu tarzda yazılımlar var. Ama mb120 için gormedim. Bı de A Ado ya soralım
MB90x serisinde olan bu seri kartlarda da kesinlikle olur ?

B Çevrimdışı

bgr1907 

Yeni Üye
6 Ocak 2018
19
Arkadaşlar merhaba, aynı sorun bende de var. Lg soundbar aldım optik kablo ile bağlantı yaptım fakat ses hem soundbar dan hem de tv den geliyor. Linkini verdiğiniz konuya baktım fakat tam olarak ne yapmam gerektiğini anlayamadım. Size zahmet beni bilgilendirebilir misiniz? G gokhangedik teraspy teraspy
Edit: Anakartım Mb130

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Arkadaşlar merhaba, aynı sorun bende de var. Lg soundbar aldım optik kablo ile bağlantı yaptım fakat ses hem soundbar dan hem de tv den geliyor. Linkini verdiğiniz konuya baktım fakat tam olarak ne yapmam gerektiğini anlayamadım. Size zahmet beni bilgilendirebilir misiniz? G gokhangedik teraspy teraspy
Edit: Anakartım Mb130
Lütfen bu konuya göz atıver,sevgili bgr1907 :ok

A Çevrimdışı

A.Bozoğlu 

Süper Üye
25 Eki 2017
623
Kullandığınız ses sistemi modeli nedir? hdmı arc desteği var mı? eski tv mb120 anakartlı ve samsung ev sinema sistemi ile sorunsuz kullanıyordum. hdmı2 (genelde arc bu portta oluyor, üstünde yazar) ile bağlıyordum sistemi tv'ye ve tv açınca sinema sistemi otomatik açılıyordu, tv kumandası ses sistemini kumanda ediyor, ses açma-kapama gibi.

Şuanda 49ud9200 kullanıyorum mb130s anakartlı ve samsung F4550 3d bluray ev sinema sistemi ile sorunsuz çalışıyor. Eski tv'de olduğu gibi HDMI2 den bağlı.

B Çevrimdışı

bgr1907 

Yeni Üye
6 Ocak 2018
19
Lütfen bu konuya göz atıver,sevgili bgr1907 :ok

Teşekkürler.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Kullandığınız ses sistemi modeli nedir? hdmı arc desteği var mı? eski tv mb120 anakartlı ve samsung ev sinema sistemi ile sorunsuz kullanıyordum. hdmı2 (genelde arc bu portta oluyor, üstünde yazar) ile bağlıyordum sistemi tv'ye ve tv açınca sinema sistemi otomatik açılıyordu, tv kumandası ses sistemini kumanda ediyor, ses açma-kapama gibi.

Şuanda 49ud9200 kullanıyorum mb130s anakartlı ve samsung F4550 3d bluray ev sinema sistemi ile sorunsuz çalışıyor. Eski tv'de olduğu gibi HDMI2 den bağlı.

Ses sistemi Lg SH3B modeli. Hdmi arc desteği var mıdır emin değilim. Hangi Hdmi girişlerini kullandığımı şuan anımsayamıyorum fakat televizyona hem Digiturk hem Apple Tv bağlı sanırım birisi Hdmi 2 dir diye düşünüyorum fakat aynı sorun her ikisinde de var. Ses hem tv den hem de soundbar dan geliyor. Sanırım bu profil düzenlemesi çözektir diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Teşekkürler.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Ses sistemi Lg SH3B modeli. Hdmi arc desteği var mıdır emin değilim. Hangi Hdmi girişlerini kullandığımı şuan anımsayamıyorum fakat televizyona hem Digiturk hem Apple Tv bağlı sanırım birisi Hdmi 2 dir diye düşünüyorum fakat aynı sorun her ikisinde de var. Ses hem tv den hem de soundbar dan geliyor. Sanırım bu profil düzenlemesi çözektir diye düşünüyorum.

Ses sistemini optik üzerinden bağladıysanız ses kontrolü yapamazsınız diye biliyorum.
TV hoparlörlerinin susması için yazılıma müdahale etmeniz gerecek ama tek kumandadan cihaz kontrolü, eş zamanlı açılıp kapanma için HDMI ARC destekli HDMI girişi üzerinden bağlantı yapmanız gerekir.

Yani siz bir tane uygun sürüme sahip HDMI kablo ile HDMI ARC desteklenen girişten ses sisteminizi bağlayın.
HDMI ARC üzerinden hem ses sisteminiz tv ile açılıp kapanır, hem de ses aktarımı yapılır.
Optik kablonuz bu durumda fazlalığa çıkmış olacak.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt