2001 A SPACE ODYSSES (2001 UZAY MACERASI)

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
İlk olarak (yanlış hatırlamıyorsam) Siyah Beyaz televizyonumuzda, Rahmetli babamın ''Adoooş gel gel bak senin seveceğin bir film'' diyerek beni çağırdığında taaaa çocukluğumdan aklımda kalan ilk sahnenin meşhur primatlar ve finale doğru yapay zeka olan HALL9000 in defalarca ''Yapma Dave'' dediği kareler olduğunu neredeyse 35-40 yıl geçmesine rağmen berrak şekilde hatırladığım bana göre tam bir baş yapıt olan film.

https://www.youtube.com/watch?v=QwxYiVXYyVs

https://www.youtube.com/watch?v=Dwl6uCtxXJE

https://www.youtube.com/watch?v=ARJ8cAGm6JE

Hikayesi aşağıdadır. (İnternetten Alıntıdır)

Issız bir yerde, bir grup primat yemek için kavga etmektedirler. Kavgaları, aniden yanıbaşlarında beliren esrarengiz siyah bir taş sebebiyle bölünür. Aniden beliren bu taş, primatların ilk defa alet kullanmasını sağlayacak bir güce sahiptir. Ve böylece evrimin en önemli adımlarından biri olan akıl kullanımı başlamış, insanların şafağı gelmiştir.
2001’de, bir önceki sahneden 4 milyon yıl sonra, bir uzay gemisi aydan gelen esrarengiz sinyallerin ardında aynı siyah taşı keşfeder. Hem de ay yüzeyinde. Sinyaller Jupiter’e gitmektedir.
On sekiz ay sonra Discovery’nin güvertesinde, astronotlar David Bowman ve Frank Poole Jupiter’in gölgesine doğru yola çıkmışlardır. Uzay gemisinde HAL 9000 adında, yapay zekaya sahip, dünyanın en gelişmiş bilgisayarı bulunmaktadır. Ve hiç kuşkusuz, bu sonuncunun, kendi planları vardır...
Arthur C. Clarke’ın bir kısa hikayesinden yola çıkılarak geliştirilmiş olan bu film çoğu kişi tarafından başyapıt mertebesine oturtulurken kimileri tarafından da hiç sevilmemiştir. 2001’in birçoğu dini olan sayısız altmetni içerdiği açıktır.
Kubrick’in kendisi, yaşadığı süre boyunca insanların kafasının karışık olmasını istediğinden soru işaretlerinin hiç birini aydınlatmamıştır. Filmlerde karşılaştığımız bilgisayarlar arasında belki de en ünlüsü olan HAL bu eserde en önemli rolü üstlenen 'canlı'dır.
Filmin Ay’daki sahneleri tasvir edern çekimleri bir yıldan uzun sürede ve henüz insanoğlu ayak basmadan önce tamamlanmıştır. Neil Amstrong’un seyahati sonrası Kubrick’in en ince detaya kadar -henüz açıklanmamış- gerçeklere bağlı kaldığı şaşırtıcı bir biçimde göze çarpar.

2001 kuşkusuz, insanı hayvanlardan ayıran en büyük adımın 'zeka'nın ortaya çıkması olarak tanımlar ve binlercesinin yanısıra şu soruyu sorar: bir sonraki ayrım noktası ne? Evrimin bir sonraki basamağı hangisi? İlkini başlatan dış bir güç müydü? Eğer öyleyse bu kez bizi ne bekliyor.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
orl1984' Alıntı:
Kubrick bu tabiki yılına göre en iyilerden olması kaçınılmaz :)

Yani yapım yılına bakıyorum, benim ilk izlediğim senelere bakıyorum ki sanırım 1979 veya 1980 civarıydı, o dönemlerin teknolojisine göre gerçekten şaşırtıcı bir yapım. Şu geçiş süreci ve yeniden doğarak dünyaya gelişi simgeleyen sahneler biraz sıkıcı gibi gelse de, zaman içerisinde bir kaç kere izleyince taşların yerine oturtmaya yardımcı oluyor.  :ok:

O Çevrimdışı

orl1984

Yeni Üye
8 Ağu 2017
161
O sahnelerde açıkçası bende çok sıkılmıştım klasik müzik eşliğinde uzay belgeseli izliyorum gibi gelmişti ama genele bakınca 1968 Yapımı bir film için laf edilemez derece iyidir  :ok: Bir diğer favori Kubrick filmim ise Otomatik Portakal'dır izlemediysen mutlaka bakmalısın  :ok:

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
orl1984' Alıntı:
O sahnelerde açıkçası bende çok sıkılmıştım klasik müzik eşliğinde uzay belgeseli izliyorum gibi gelmişti ama genele bakınca 1968 Yapımı bir film için laf edilemez derece iyidir  :ok: Bir diğer favori Kubrick filmim ise Otomatik Portakal'dır izlemediysen mutlaka bakmalısın  :ok:

Şimdi okudum mesajınızı, mutlaka araştıracağım zira, Hint filmlerine olan negatif ön yargım nedeniyle bir kardeşimizin sürekli rica ettiği 3 idiots filmini çok çok çok geç izledim ve inan pişman oldum.

Daha sonra aynı filmi muhtemelen 8-9 kere daha izlemişimdir.

Aynı yanılgıya düşmemek adına tavsiyenize uyacağım mutlaka.  :ok:

O Çevrimdışı

orl1984

Yeni Üye
8 Ağu 2017
161
Ado' Alıntı:
orl1984' Alıntı:

Şimdi okudum mesajınızı, mutlaka araştıracağım zira, Hint filmlerine olan negatif ön yargım nedeniyle bir kardeşimizin sürekli rica ettiği 3 idiots filmini çok çok çok geç izledim ve inan pişman oldum.

Daha sonra aynı filmi muhtemelen 8-9 kere daha izlemişimdir.

Aynı yanılgıya düşmemek adına tavsiyenize uyacağım mutlaka.  :ok:

Hint filmlerinin iyi olanları hakikaten çok iyidir kötü olanı da çok kötüdür abartıdır üç aptal da en eğlendiğim filmlerden olmuştur zamanında :) Arada bakıp güzel olanları yorumlardan falan seçip izleyin derim Bu arada hint filmlerinden en babası bence "Awara"dir .... :)

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,541
Stargate SG1 , Anlatis , Üniverse Geldı Bıran Aklıma

Bos Vakıt Olsa Tekrar Baslayasım Var  :seytan:

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
orl1984' Alıntı:
Ado' Alıntı:
Ben neden hatırlamıyorum bunu acep?  :yuh:

Stargate filmi 94 yapımı bir film eskiden izleyip unutmuş olabilirsin. Çok kez yayınlandı tv de çünkü ... Her filmi hatırlamaya kalksak oooo   :)eh:

Şimdi sen böyle yazınca google dan girip baktım, o yıllarda ben başka dünyalarda yazşıyormuşum, discolar barlar :kıskıs:
Sonrasında 2 yıla yakın askerlik molası, demek ki ben dönene kadar filmin içi geçmiş.  :kop:

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,541
Ado' Alıntı:
orl1984' Alıntı:
Stargate filmi 94 yapımı bir film eskiden izleyip unutmuş olabilirsin. Çok kez yayınlandı tv de çünkü ... Her filmi hatırlamaya kalksak oooo   :)eh:

Şimdi sen böyle yazınca google dan girip baktım, o yıllarda ben başka dünyalarda yazşıyormuşum, discolar barlar :kıskıs:
Sonrasında 2 yıla yakın askerlik molası, demek ki ben dönene kadar filmin içi geçmiş.  :kop:

Stargate Izlemedın mı  :oha:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt