2 Yıllık Sözleşmenin İptali

A Çevrimdışı

aliytrklkmz

Yeni Üye
26 Ağu 2021
25
Türk Telekom ile 2 yıllık bir sözleşmemiz var. 1 yıl 3 aydır kullanıyorum ve hizmetlerinden hiç memnun değilim. Bu sene farklı bir firma da alt yapısını döşedi. Hem daha ucuz hizmet veriyor hem de çok daha yüksek hızlar veriyor. Bu firmaya geçiş yapmak istiyorum fakat Türk Telekom tabii ki hopp dur önce ceza diyor. Bu durumda bu firmaya geçsem çıkan cezayı ödeyip THH'ye başvuru yapsam olumlu sonuç alır mıyım? Bildiğim kadarı ile süresi bir yılı geçen sözleşmeleri iptal etme hakkımız var. Bu gibi durumlarda THH tüketiciyi haklı buluyor mu?

A Çevrimdışı

alvaro01

Aktif Üye
25 Nis 2018
92
43

geçen okumuştum haberini sizinle paylaşayım. Tüketici Kanuna göre 1 yıldan sonra abonelikleri fesih hakkınız var tabi firmalar hep işi yokuşa sürer. eğer size ceza cıkartırlarsa sizde yasal haklarınızı haberdeki gibi kullanabilir hatta onları emsal karar olarak gösterebilirsiniz.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,055
Geçeceğiniz firmaya sorun. Cezayı siz ödeyip onlara ibraz ediyorsunuz,faturanızdan düşüyorlar. Koşulları öğrenip ona göre başvurun bence.
Bence bu mantıklı değil niye diğer firma karşılamasını istesin yarın geçeceği yeni firmadan da memnun kalmasa bu zaman katlamalı bedel öder ve hakkını yitirebilir ve belli bir bedel indirimi yapıyor cezayı tam karsilamaz.
Firma değişikliginde zaten indirim için anlaşma yaptığınızda indirim yapıliyor ind kuponu ve vs gibi..

A Çevrimdışı

aliytrklkmz

Yeni Üye
26 Ağu 2021
25
Geçeceğiniz firmaya sorun. Cezayı siz ödeyip onlara ibraz ediyorsunuz,faturanızdan düşüyorlar. Koşulları öğrenip ona göre başvurun bence.
Arkadaşımızın da dediği gibi geçeceğim firma tahahütsüz geçmek istiyorum ama cezayı ödersek tahahüt yaaprız diyorlar. Birindne kurtulup diğerine bağlanmak istemiyorum.

geçen okumuştum haberini sizinle paylaşayım. Tüketici Kanuna göre 1 yıldan sonra abonelikleri fesih hakkınız var tabi firmalar hep işi yokuşa sürer. eğer size ceza cıkartırlarsa sizde yasal haklarınızı haberdeki gibi kullanabilir hatta onları emsal karar olarak gösterebilirsiniz.
Bunları bende gördüm ama süreç nasıl işliyor, 6-7 ay gibi uğraştırıyorlar mı bunlar kafamı karıştırıyor. Bu kadar süre beklemek zor şu anda benim için.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Bence bu mantıklı değil niye diğer firma karşılamasını istesin yarın geçeceği yeni firmadan da memnun kalmasa bu zaman katlamalı bedel öder ve hakkını yitirebilir ve belli bir bedel indirimi yapıyor cezayı tam karsilamaz.
Firma değişikliginde zaten indirim için anlaşma yaptığınızda indirim yapıliyor ind kuponu ve vs gibi..
Bazı firmalar bir miktara kadar taahhüt karşılamayı kabul ediyor. Örnek ben ttnetten son ay atılırken 80 TL lik cayma bedelini turknet ödemişti, tabiki faturayı fln ibraz etmiştim. İndirim yaptılar gelen ilk faturada

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,055
Sözleşme yaptığınızda.fiyatı şişiyor sonra indirinli diyor.
Bu fiyatlara ve koşullara göre internet mi ? var.
İş devlette bitiyor bu gibi durumlara izin vermemesi gerek .
Sadece bu İnternet konusunda değil.
Yoksa boşa mi konuştum gibi geldi.
Bazı firmalar bir miktara kadar taahhüt karşılamayı kabul ediyor. Örnek ben ttnetten son ay atılırken 80 TL lik cayma bedelini turknet ödemişti, tabiki faturayı fln ibraz etmiştim. İndirim yaptılar gelen ilk faturada
Hakkisiniz.
Alıcının ( konu sahibi ) tercih kararı

Benim tercihim yazım gibi olurdu.
Daha önce buna benzer durum olmustu .

Bunlar TIP.eskiden BTK.yeni dinlemezler Müşteri kaybına uğratan yazılar yazmadiktan sonra halkın bilinçli olmasi gerek.
Kabul edersek kendimize ve diğer kullanıcılara kötülük yapmış oluruz gibi geliyor.

Son düzenleme:
B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
Sözleşmeniz iki yılsa evet cayma bedeli ödemiyorsunuz. Ama sözleşmeniz 1+1 şeklinde ise cayma bedeli alıyorlar diye biliyorum. Ki sözleşme 1+1 şeklinde ise 1. Yil sonunda iptal hakkınız var cayma bedeli ödemeden çünkü 1. Yıl bitmiş yeni sözleşme başlamamış oluyor. Ama ikinci yıla geçince yeni 1 yıllık sözleşme gibi oluyor ve o sözleşme süresi 1 yıldan uzun kısmını etrafından dolanarak esnetmis oluyorsunuz. Bu yönetmelik çıktığından beridir de firmalar 2 yıl diyerek 1+1 şeklinde sözleşme yapıyorlar. Ama sizin sözleşmeyi bilmiyorum sözleşmeye bakmak lazım.

A Çevrimdışı

aliytrklkmz

Yeni Üye
26 Ağu 2021
25
Sözleşmeniz iki yılsa evet cayma bedeli ödemiyorsunuz. Ama sözleşmeniz 1+1 şeklinde ise cayma bedeli alıyorlar diye biliyorum. Ki sözleşme 1+1 şeklinde ise 1. Yil sonunda iptal hakkınız var cayma bedeli ödemeden çünkü 1. Yıl bitmiş yeni sözleşme başlamamış oluyor. Ama ikinci yıla geçince yeni 1 yıllık sözleşme gibi oluyor ve o sözleşme süresi 1 yıldan uzun kısmını etrafından dolanarak esnetmis oluyorsunuz. Bu yönetmelik çıktığından beridir de firmalar 2 yıl diyerek 1+1 şeklinde sözleşme yapıyorlar. Ama sizin sözleşmeyi bilmiyorum sözleşmeye bakmak lazım.
Ortada bir sözleşme yok aslında. Gerrçek sözleşme dolunca telefon üzerinden uzattık. O yüzden alıp da okuyayım diyebileceğim bir basılı sözleşme de yok elimde.

I Çevrimdışı

Iz_for

Aktif Üye
25 Eki 2017
165
Ortada bir sözleşme yok aslında. Gerrçek sözleşme dolunca telefon üzerinden uzattık. O yüzden alıp da okuyayım diyebileceğim bir basılı sözleşme de yok elimde.
Faturanızın arka sayfasında taahhüt bilginizin kaç yıl olduğu yazıyordur. Mailinizden veya uygulama üzerinden e faturaniza ulaşabilirsiniz. firmalar 2 yıl kuralını kabul etmiyorlar, cezayı ödemek durumunda kalabilirsiniz ama thh uzerinden başvuruda sonuca göre (biraz zaman alır ) geri alırsınız.

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
Telefonda sözlü olarak almışlardır onayınızı yada mesaj yoluyla. Bu durumda online şubeye giderek ya da faturadan tam süreyi öğrenebilirsiniz. Ki zaten thhye başvururkende bu bilgi lazım olacak. Mesela daha yeni Vodafone ile hem internet hemde hattım için sözleşme yaptım. İkiside 2 yıl ama sözde iki yıl kağıt üzerinde 1+1 şeklinde. Bu durumda da ceza ödemek istemiyorsam 1 yıl sonunda fesih edebilirim ya da iki yıl dolunca. Eğer arada bir yerde fesih edersem mecbur sadece ettiğim yıla ait çıkartılan ücreti ödemem gerekiyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt