1900 Efsanesi

O Çevrimdışı

orl1984

Yeni Üye
8 Ağu 2017
161
Merhaba herkese bende benim için en iyi filmler arasında 1. sırayı zorlayan bu filmi tanıtmak isterim... Daha film arşivine çok yeni başlarken kadıköyde gezerken kitap film satan bir mağaza gördüm yanımda arkadaşımla bir girelim dedik uygun dvd sepetinde malum kimsenin pek bilmediği yada üçüncü sınıff amerikan filmleri arasından kayda değer olduğunu düşündüğüm bu filmle beraber iki film aldım... İlk izledikten sonra ise izleyen var ise bilenler bilir "o nasıl bir piyano kapışmasıydı arkadaş" tepkisi etkisi bende epey uzun sürdü... 1998 yapımı bu film arşivimin gözde filmlerindendir   :ok

Filmin Konusu ; 
Danny Boodman gemilerde çalışmakta olan bir kazancıdır.1900 yılının ilk haftasında çalışmakta olduğu Virginian adlı transatlantiğin balo salonunda,piyanonun üstünde terkedilmiş bir bebek bulur.
Danny, kaptanın itirazına rağmen çocuğu gizlice büyütme kararı alır ve ona Novecento (1900) adını verir.Novecento’yu gemide büyüten Danny bir kaza sonucu hayatını kaybettiğinde çocuk henüz sekiz yaşındadır. Bildiği tek ailesini de kaybeden yalnız çocuk balo salonuna cıkar ve piyano çalmaya başlar. O artık tüm hayatı boyunca piyano çalacak ve bu konuda duayen adledilen insanlara papuçlarını ters giydirecektir. Vakit gelip karaya ayak basması gerektiğinde ise evini terk etmek konusunda kararsızdır.
1900 neyin hikayesidir derseniz,çok iyi piyano çalan bir adamın efsanesidir derim. Bu adam fiziğe ve tüm müzik ölçülerine meydan okuyan bir dahidir. Bunu filmde bir blues- jazz ustası ile yapılan piano düellosunda da gayet iyi anlayabilirsiniz.Seyrederken tüylerinizi diken diken edecek pek çok sahneden birisi de bu sahnedir.Ancak film boyunca tanık olacağınız muhteşem piyano performanslarının yanında üzücü olan bu dehanın yeteneği kadar büyük bir dramın da içinde olmasıdır. Neresi gurbet neresi sıla,neresi vatan neresi yuva diye düşüneceğiniz bir dramatik aidiyetin içinde kaybolan Novecento, evi olan geminin ömrünün sonuna kadar evi olarak kalacağını düşünmekle hata etmektedir.
Pek çok yerde bu filmle ilgili yorum bulmanız mümkün fakat tüm bu yorumların tek bir ortak noktasının olduğunu farkedeceksiniz. Kuşkusuz ki
1900 Efsanesi gerek konusu gerekde konuyu ele alış biçimi ile ölmeden önce mutlaka izlenilecek filmler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.
1900 Efsanesi gibi müzik dehalarının hikayelerini anlatan filmlerden hoşlanıyorsanız Shine’ı izlemeniz de tavsiye olunur.

"Filmin Konusu sinemabed sitesinden alıntıdır, Yazar; Sinem"

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Hımm dikkat çekici bir anlatım olmuş, ister istemez merak ediyor insan.

Sebebini bilmiyorum anlatımınızdan hareketle ben U571 diye bir film vardı yanlış hatırlamıyorlsam onu hatırladım, Yani birbiri ile çok bağlantısız konuları var lakin nedendir bilmiyorum ben şimi bu filmle birlikte U571 i de araştırıp haftasonu film günü yapma kararı aldım birden :kıskıs:

O Çevrimdışı

orl1984

Yeni Üye
8 Ağu 2017
161
Ado' Alıntı:

Sebebini bilmiyorum anlatımınızdan hareketle ben U571 diye bir film vardı yanlış hatırlamıyorlsam onu hatırladım, Yani birbiri ile çok bağlantısız konuları var lakin nedendir bilmiyorum ben şimi bu filmle birlikte U571 i de araştırıp haftasonu film günü yapma kararı aldım birden :kıskıs:

Valla o filmi ben izledim ama nasıldı neydi hiç bişey zihnimde kalmamış aklımda denizaltında enigma peşinde koşan bir kaç eleman diye kalmış denizaltı deyince aklımda kalan tek film var oda güzeldir "K-19 the widowmaker" daha çok aklımda kalmıştır mesela  :ok: bunu da ekle film gecesine derim.  :)eh:

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
orl1984' Alıntı:
Ado' Alıntı:

Valla o filmi ben izledim ama nasıldı neydi hiç bişey zihnimde kalmamış aklımda denizaltında enigma peşinde koşan bir kaç eleman diye kalmış denizaltı deyince aklımda kalan tek film var oda güzeldir "K-19 the widowmaker" daha çok aklımda kalmıştır mesela  :ok: bunu da ekle film gecesine derim.  :)eh:

Bu filmi iyi bilirim, çok izledim, müthiş bir yapıt lakin bir KIZIL EKİM midir o tartışılır, Sen ne dersin?

O Çevrimdışı

orl1984

Yeni Üye
8 Ağu 2017
161
Ado' Alıntı:
orl1984' Alıntı:

Bu filmi iyi bilirim, çok izledim, müthiş bir yapıt lakin bir KIZIL EKİM midir o tartışılır, Sen ne dersin?

Bak bunu izlediğimi hatırlamıyorum işte ama izlenecekler listesine eklemek lazım işte o zaman kıyas yapılır :)

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
30 dk önce eşimle telefonda görüşürken, ''Sinemaya gidelim'' dedi ama arkasından ''İçim daraldı şöyle komedi filmi olsun'' dediğinde bütün hayallerim yıkıldı :kıskıs:

O Çevrimdışı

orl1984

Yeni Üye
8 Ağu 2017
161
Ado' Alıntı:
30 dk önce eşimle telefonda görüşürken, ''Sinemaya gidelim'' dedi ama arkasından ''İçim daraldı şöyle komedi filmi olsun'' dediğinde bütün hayallerim yıkıldı :kıskıs:

Haha çok fena olmuş işte bu  :yerlerde: işin kötü tarafı komedi filmi elle tutulur pek yok valla... Bende eşimle evde film izleyeceğim zaman kırk takla atıyorum... İnanırmısın Tarantino abimizin "The Hateful Eight" filmini hatun sırf Western film sevmiyor diye hala izleyemedim, e oyunda oynayan biriyim oyundan arta kalan zamanlarda hatun film keyfi yapıyoruz, artık bir hafta sonu gece film olsun be deyiverip izleyemediklerimi sıralayacağım.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
orl1984' Alıntı:
Ado' Alıntı:

Haha çok fena olmuş işte bu  :yerlerde: işin kötü tarafı komedi filmi elle tutulur pek yok valla... Bende eşimle evde film izleyeceğim zaman kırk takla atıyorum... İnanırmısın Tarantino abimizin "The Hateful Eight" filmini hatun sırf Western film sevmiyor diye hala izleyemedim, e oyunda oynayan biriyim oyundan arta kalan zamanlarda hatun film keyfi yapıyoruz, artık bir hafta sonu gece film olsun be deyiverip izleyemediklerimi sıralayacağım.

Yaş kaç azizim?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt