14 günlük cayma hakkı kaldırıldı!

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,103
43

Akıllı Telefon ve Bilgisayarlarda Cayma Hakkı Kaldırıldı: 'Keyfi' İade Edilemeyecek!​

1538593-teknolojik-urunlerde-cayma-hakki-kaldirildi-6304cf9e7a831.jpg

Resmî Gazete'de yayımlanan yeni yönetmelik ile birlikte cep telefonu ve bilgisayar gibi teknolojik ürünleri cayma hakkında düzenleme yapıldı. Tüketiciler, artık satın aldıktan sonra keyfi olarak ürün iade talebinde bulunamayacak.

Resmî Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan , pek çok tüketiciyi üzecek bir maddeye yer verdi. Ticaret Bakanlığı tarafından paylaşılan “Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile ürünlerin iadesinde kargo ücreti ve cayma hakkı konularında düzenlemeler yapıldı.

Paylaşılan yönetmelikle birlikte tüketiciler, artık iade kargoların ücretini kendisi karşılamak zorunda olacak. Bununla birlikte artık satın aldığınız cep telefonu, akıllı saat, tablet, bilgisayar ve drone gibi teknolojik ürünler satın aldığınızda artık bu ürünlerde cayma hakkından faydalanamayacaksınız. Yeni yönetmelikte bulunan ilgili düzenlemeler şu şekilde oldu:

İade kargo ücreti artık tüketicilerin cebinden çıkacak:​

da368301630bcf2d5fcad1ead5bc1f64ab237684.jpg

MADDE 11- Aynı Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan “on” ibaresinden sonra gelmek üzere “dört” ibaresi ve aynı maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(3) Tüketici, ön bilgilendirmede kararlaştırılması ve satıcının öngördüğü taşıyıcı ile iadesinde tutarına yer verilmesi halinde teslim masraflarını geçmemek üzere iade masrafını karşılamakla yükümlüdür. Ancak, tüketiciye teslim edilen malın Kanunun 8 inci maddesi kapsamında ayıplı olması durumunda tüketici iadeye ilişkin masraflardan sorumlu tutulamaz. Tüketicinin talep etmesi halinde iade masrafı, kendisine iade edilecek mal veya hizmet bedeli ile teslimat masraflarından mahsup edilebilir.”

Yukarıdaki ekleme ile tüketiciler, artık iade talebinde bulunmaları durumunda kargo ücretini kendileri karşılamak zorunda olacak.

Cep telefonları ve bilgisayarlarda cayma hakkı kaldırıldı:​

cayma hakkı

MADDE 13- Aynı Yönetmeliğin 15 inci maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bentler eklenmiştir.

“ı) 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre tescili zorunlu olan taşınırlar ile kayıt veya tescil zorunluluğu bulunan insansız hava araçlarına ilişkin sözleşmeler.

i) Tüketiciye teslimi yapılmış olan cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlara ilişkin sözleşmeler.

j) Canlı müzayede şeklinde açık artırma yoluyla akdedilen sözleşmeler.

k) Tanıtma ve kullanma kılavuzunda satıcı veya yetkili servis tarafından kurulum veya montajının yapılacağı belirtilen mallardan kurulum ya da montajı yapılanlara ilişkin sözleşmeler.”

Tüketiciler, yönetmelikteki ilgili maddede yapılan bu değişiklik ile birlikte artık kayıt ve tescil zorunluluğu bulunan insansız hava araçları, cep telefonu, akıllı saat, tablet, bilgisayarlar ve canlı müzayedede açık artırma yoluyla akdedilen sözleşmelerde cayma hakkından faydalanamayacak. Yani satın aldığınız ürünleri, kendinize bağlı sebeplerden dolayı iade edemeyeceksiniz. Fakat ürünlerde bir sorun çıkması, bu ürünlerin iadesinde engel çıkarmayacak.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
E-Ticaret Önde! Gelenleri ve Sektör Temsilcileri! ile yapılan toplantılar sonucunda böyle bir karar alınması normaldi. Sadece hızla değil, arayı soğutarak birdenbire aldılar. Her zaman olduğu gibi.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
''Hayırlı olsun. Çabalarımız sonuç veriyor'' demek isterdim ama bizi bir Devet anladı, O da yanlış anladı :kop
Yanlış anlaşılmamışsınız Adem Hocam. Gerek Hakem Heyetleri'nin merkeze toplanması gerekse de bu kararlar gösteriyor ki devletimizin konuyu gayet iyi anlayıp gerekli önlemleri almaya başladığını gösteriyor.

ALwuhusH Çevrimdışı

ALwuhusH

Aktif Üye
12 Ağu 2020
268
''Hayırlı olsun. Çabalarımız sonuç veriyor'' demek isterdim ama bizi bir Devet anladı, O da yanlış anladı :kop
Yanlış anlamayın adem hocam 14 günlük iade hakkımiz olduğundada ilgilenmiyorlardiki işi yokuşa sürüp thh ile bir sonuca varabilirsek varabiliyorduk thh'de herkes uğraşmak istemiyor çoğu bilmiyor thh'i daha eski topraklar diyeyim yani pek birşey ifade etmiyor şahsen kaldırılması kendi deneyimim oldu ayakkabı aldım flo'dan garantili 14 gün olmadan iç topuk kısmında yırtılma oldu her 2 taraftada floya verdim onlar servise gonderdi sanırım 1.5 hafta sonra ayakkabım geldi sonucunda ise kullanici hatası diyor :) 14 günlük iade hakkimimi ariyim bana saçma sapan kullanıcı hatası diye servis raporu hazırlayan kisiyemi kizayim bilemedim inanın :) velhasıl coğrafya kaderdir diyorum ben hep bizler kaderimizi çile çekerek geçiriyoruz yurt dışındakiler ise sefasını sürüyor

S Çevrimdışı

sasuta

Aktif Üye
20 May 2018
138
43
Şu ülkede hangi hükümet halkı düşünerek karar aldı ki zaten... Cumhuriyet'i demokrasiyi falan boşverelim orman kanunlarıyla yaşayalım vallahi daha adil oluruz...

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Yanlış anlamayın adem hocam 14 günlük iade hakkımiz olduğundada ilgilenmiyorlardiki işi yokuşa sürüp thh ile bir sonuca varabilirsek varabiliyorduk thh'de herkes uğraşmak istemiyor çoğu bilmiyor thh'i daha eski topraklar diyeyim yani pek birşey ifade etmiyor şahsen kaldırılması kendi deneyimim oldu ayakkabı aldım flo'dan garantili 14 gün olmadan iç topuk kısmında yırtılma oldu her 2 taraftada floya verdim onlar servise gonderdi sanırım 1.5 hafta sonra ayakkabım geldi sonucunda ise kullanici hatası diyor :) 14 günlük iade hakkimimi ariyim bana saçma sapan kullanıcı hatası diye servis raporu hazırlayan kisiyemi kizayim bilemedim inanın :) velhasıl coğrafya kaderdir diyorum ben hep bizler kaderimizi çile çekerek geçiriyoruz yurt dışındakiler ise sefasını sürüyor
Neden yanlış anlayayım ki, gülüyoruz zaten ağlanacak halimize :)

Sefa06 Çevrimiçi

Sefa06

Aktif Üye
24 Haz 2018
142
Kutusu açıldı diye zaten almıyorlardi, değişen bir şey olmamış

hareketliperde Çevrimdışı

hareketliperde 

Süper Üye
17 Ara 2019
459
35
Ne alacağını bilen için çok sorun olacağını sanmıyorum. Adam laptop alacak. Alıp deneyip test edip beğenmezse iade etmeye uğraşıyor vs vs.

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Galiba bizi bu soydaşımızla karıştırıyorlar. Uzaktan alınan bir elektronik ürünün ciğerini bilecek.
Lütfen sabredip izleyin özellikle genç arkadaşlarımız. Amcalarınız neler yapmış bir fikriniz olur. Size bir yol tercihi sırasında katkı sağlar.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri